1. Anasayfa
  2. İlginç

İşte James Webb Uzay Teleskobu’nun 10 müşahede hedefi!

İşte James Webb Uzay Teleskobu’nun 10 müşahede hedefi!
0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), cihanın keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Ariane 5 roketi ile fırlatmıştı. 24 Ocak günü 10 yıl boyunca çalışacağı Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına ulaşmıştı.

Evren hakkında birçok bilinmeyene ışık tutması beklenen teleskop, şu anda kurulumunu tamamlıyor. NASA, teleskoptan alınan birinci tam renkli manzaraların 12 Temmuz’da yayınlanacağını söyledi. Öte yandan James Webb Uzay Teleskobu’nun müşahede maksatları muhakkak oldu.

Kızılötesinde erken cihan, Muhteşem Dünyalar ve dahası

Dünya’nın cihan hakkında bildiği tüm bilgilerin mimarı olan Hubble, Dünya’dan sırf 500 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Webb ise Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ileride ikinci Lagrange noktasına konumlandı. James Webb, Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Ayrıyeten bir başka manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar ışık yılı öncesini görebilecek. İşte Webb teleskobunun 10 müşahede hedefi…

Kızılötesinde erken evren

James Webb uzay teleskobu, müşahedelerini yaparken aslında bir nevi binlerce yıl ötesini gözlemleyecek. Teleskop, kainatın birinci hallerine ışık tutacak ve erken kozmosu elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölgesinde gözlemleyerek görselleştirecek.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 0 3lerEAYW

En uzak ve en eski galaksiler

Erken galaksileri tam olarak saptama yollarından biri, en uzak ve en parlak altı kuasarı gözlemlemekten geçiyor. Kainatın değerli sırlarını barındıran kuasarlar, üstün kütleli kara delikleri besleyerek çalışıyor. Öte yandan James Webb araştırmacıları, evrimlerini anlamak için etraflarındaki galaksiler üzerinde bariz bir tesire sahip olan kuasarları kullanacaklar.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 1 2WYKUpUQ

Jüpiter büyüklüğünde ötegezegenler

Son 30 yılda ötegezegen tarifi gelişmeye başladı. Ekseriyetle gelgit formunda yıldızına bağlanan bu gezegenlerin bir tarafı daima gündüzken bir tarafı daima gece oluyor. O denli ki şu anda 4 binden fazla kayıtlı ötegezegen bulunuyor. James Webb ile birlikte bu sayının epey artması bekleniyor.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 2 OgIXsrIC

Aynı Anda 100 Galaksi

James Webb Uzay Teleskobu, geniş bir müşahede yeteneğine sahip. O denli ki araştırmacılar, galaksileri geniş açıdan gözlemleyerek hareketlerini ve dönüşümlerini inceleyecekler.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 3 Ir8j2uD5

Süper Dünyalar

Süper Dünyalar, bir diğer deyişle ötegezegen kategorisinde yer alıyor. O denli ki Dünya’dan en az 10 kat büyük olan bu gezegenler, kendi boyutuna sahip Neptün üzere gezegenlere kıyasla epeyce hafifler. Büsbütün ağır gaz katmanlarından bile oluşabilen Harika Dünyalar, rastgele bir sisteme dahil değiller.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 4 j2QbKS1Q

TRAPPIST-1 sistemi

Dünya’dan 41 ışık yılı uzaklıkta bulunan TRAPPIST-1 sistemi 2017’de keşfedildi. Bu sistemi öbür sistemlerden ayıran en kıymetli özellik ise sisteminde dünyaya benzemesi ve insanoğlu için yaşanabilir olması. O denli ki yedi dünyası, yıldızlarının yaşanabilir bölgesinde bulunuyor

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 5

Organik moleküller ve gezegen doğumu

James Webb Uzay teleskobunun en kıymetli özelliklerinden birisi de kızılötesi görüntüleme yapması. Bu özelliği ile birlikte teleskop, yıldızların ve gezegenlerin doğduğu ağır, büyük yıldızlararası gaz ve toz bulutlarına bakabilecek.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 6

Yaratılışın Sütunları

Yaratılışın Sütunları, hiç kuşkusuz cihanın en estetik görünümlerinden birisi olarak kendini gösteriyor. Öte yandan Hubble, sütunlardaki yıldız doğum süreçlerinin detaylarını toplamıştı. Artık James Webb, kızılötesi yeteneği ile uzay bölgesi hakkındaki ayrıntıları ortaya çıkaracak.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 7 AfMdPbvl

Jüpiter, Halkaları ve Uyduları

James Webb uzay Teleskobu, genel olarak binlerce ışık yılı ötedeki objeleri inceleyecek. Lakin, güneş sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahip olmak için de çalışmalar yapacak. 40’tan fazla araştırmacıdan oluşan bir grup, Ganymede ve Io programları ile Jüpiter’i, onun halka sistemini ve iki uydusunu inceleyecek.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 8 QHRv3Gle

Asteroitler ve Dünya’ya Yakın Nesneler

NASA, kuyruklu yıldızlar ve asteroitleri Dünya’ya Yakın Objeler (NEO’lar) olarak sınıflandırıyor. Dünya’nın çekiminden etkilenebilecek bu objelerin hareketleri takibe alınacak. Ayrıyeten uzay madenciliği için de bir adım olması için kimi asteroidlerin yapısı incelenecek.

iste james webb uzay teleskobunun 10 musahede hedefi 9 kOegGYDV

James Webb uzay teleskobunun 10 müşahede gayesi, kıymetli buluşlar yakalayabilir mi? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir