1. Anasayfa
  2. Kimya

Hayatımıza Mavinin Yeni Bir Tonu Eklendi

Hayatımıza Mavinin Yeni Bir Tonu Eklendi
0

Geçtiğimiz yıllarda bir kimyacı, laboratuvarında deney yaparken tesadüf eseri yeni bir pigment keşfetti.  Mavinin en güzel tonunun keşfedildiğini müjdeleyen kimyacı, bu rengin şimdilerde tasarımcılar için üretildiğini belirtti.

Herşey Oregon Eyalet Üniversitesi ( OSU) bilim adamlarının , manganez oksidi diğer kimyasallarla birlikte test etmesiyle başladı. Üniversitede çalışmalarını sürdüren bilim adamları, Manganez Oksidi 1200 derecenin üstünde ısıttıklarında maviye çalan bir rengin ortaya çıktığını fark etmişler. Aslında bilim adamlarının manganez oksidin üzerinde çalışmalarının nedeni ilgili bileşiğin elektronik özelliklerini ortaya çıkarmaktı. Fakat dikkatsizce yapılan bir tepkimede yeni bir pigment ortaya çıkardılar. Bulanan renge ise ” YinMn blue” ismi verildi. Çalışmanın bulgularını şuradaki gazeteden (American Chemical Society) inceleyebilirsiniz.

bnZO61TOFUNXy

Bu buluşu ortaya çıkaran Mas Subramanian, yeni pigmentin bulunmasının kazara gerçekleştiğini belirtirken Oregon Eyalet Üniversitesi kimya bölümü profesörü Milton Harris de çalışmaların herhangi bir pigment arayışı ile ilgisi olmadığını belirtti. Sözlerine: “Lisansüstü öğrencilerimden biri, proje üzerinde çalıştığı sırada oldukça sıcak olan fırından örnekleri çıkartırken bende oradan geçiyordum. Dikkatimi fırından çıkarttığı örnekler çekmişti. Örneklere baktığımda mavinin farklı bir rengi olduğunu anladım ve muhteşem görünüyordu” diyerek devam etti.

11KSJcCVCtrpWo

Peki Bu Maviyi Özel Yapan Nedir?

Yeni keşfedilen pigment üzerinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki ; YinMn Blue, ısıya veya asidik içeriğe maruz kaldığında çok daha kararlı halde oluyor. Ayrıca Prusya mavisi ve Kobalt mavisinin aksine içeriğinde siyanüre rastlanmamış ve kanserojen özelliği bulunmuyor. Üstelik bu pigmentin güzel özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Bu yeni renk, binaların dış cephelerinde kullanılarak yüksek yansıtıcı özelliği sayesinde kızıl ötesi ışığın yansıması sağlanabileceği ve böylece binaların serin kalmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

bluepigment

Pigment üzerinde çalışmalar yapan ekip, verdiği bir röportajda yeni pigmentin canlı renginden ve dayanıklı özelliklerinden dolayı tasarımcılar arasında popüler seçimler arasında yer alacağını ayrıca boya üreticilerinden Shepherd Color şirketi pigmentin patentini alarak YinMn blue‘nun örneklerinin satışına başladığını söyledi. Son olarak buldukları pigmentin laciverte çok benzediğini fakat daha dayanıklı ve sağlıklı içeriği sayesinde restorasyon sanatçıları için daha faydalı olacağını ekledi.

Kaynak:http://www.iflscience.com/chemistry/this-new-shade-of-blue-was-accidentally-discovered-by-chemists/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir