1. Anasayfa
  2. Uzay

Venüs’ün İkizinde Oksijen Tespit Edildi!

Venüs’ün İkizinde Oksijen Tespit Edildi!
0

Geçen yıl keşfedilen özellikleri bakımından Venüs’e son derece benzer bulunduğu için lakap olarak Venüs’ün İkizi verilen GJ 1132b adlı gezegende oksijen tespit edildi. Dünya’dan oldukça uzakta bulunan bu gezegenin ilginç özellikleri araştırmacıları şaşırtmaya devam ediyor!

Üzerinde yaşadığımız gezegenden tam 39 ışık yılı uzaklıkta olan GJ 1132b adlı gezegen geçen yıl keşfedilmişti. Yüzey sıcaklığının son derece sıcak olduğu düşünülen gezegende oksijen bulunma ihtimali araştırmacıları bir konuda ikiye böldü. Sıcaklık dereceleri 230 Celcius’u bulmasına rağmen oksijen bulunması nedeniyle bir atmosferinin olabileceği düşünülen GJ 1132b’nin nasıl bir atmosfere sahip olduğu tartışılıyor. Uzmanların bir kısmı, bu gezegenin son derece kalın ve sulu bir atmosferi olduğunu düşünürken, büyük bir bölümü ise oldukça ince ve az miktarda bir atmosfere sahip olduğunu düşünüyor.

venus-un-ikizi

Uzay bilimi araştırmacısı olan Schaefer; “Soğumuş gezegenlerde oksijen bulunması üzerinde yaşamın bulunduğuna işaret olabilir fakat bu karşılaştığımız durum bundan çok uzak” şeklinde tanımladığı gezegende yaşam olup olmadığı ise tartışılan bir diğer konu.

Harvard Uygulamalı Bilimler yazarı Robin Wordsworth ise “ Bu gezegen, güneş sistemi dışında oksijene sahip olduğu tespit edilen ilk gezegen olabilir” sözleriyle anlatarak GJ 1132b’nin büyük bir keşif olduğunu belirtti.

Ayrıca Schaefer’in “pişmiş ve sterilize olmuş bir gezegen” sözleri ile tanıttığı gezegen için gelecekte yapılan teleskop ve analiz cihazları ile daha iyi sonuçlar alınacağı düşünülüyor.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160818102608.htm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir