1. Anasayfa
  2. Çevre

Hollanda Dünyanın İlk Güneş Enerjili Bisiklet Yolunu Tanıttı

Hollanda Dünyanın İlk Güneş Enerjili Bisiklet Yolunu Tanıttı
0

Bisiklet yolu üç eve yetebilecek kadar enerji üretebiliyor.

Amsterdam’a 25 kilometre mesafedeki Krommenie’de yapımına başlanan bisiklet yolunun pilot projesi şu an 70 metre uzunluğunda ve 2016 yılına kadar 100 metre daha uzatılması hedefleniyor. Yapımında kullanılan beton zeminli dikdörtgen güneş panellerinin yüzeyi bir inç kalınlığında ve bir kamyonu taşıyabilecek güce sahip.

Çatılarımızda ısıtma amaçlı kullanılan güneş panellerine kıyasla %30 daha az verimli olmasına rağmen, paneller gün ışığına doğru otomatik olarak konumlanabiliyor. Ayrıca bu bisiklet yolu tamamlandığında üç eve yetebilecek enerjiyi üretebileceğini unutmamak gerek.

Resmi başlangıç tarihi 12 Kasım olmasına rağmen bugüne kadar 1.5 milyon avro harcandı; ve projenin kesinleşmiş olan bütçesi 3 milyon avro olarak belirlendi.

SolarRoad adıyla projenin yaratıcısı olan Dr. Sten De Wit, bu projenin gelecekte elektrikli araçlar için enerji kaynağı olmasını planlıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinden bir çift şimdiden buna benzer projeler için fon ayırdı. Julia ve Scott Brusaw’ın hedefi, Amerika’daki karayollarını bu proje sayesinde güneşten enerji elde edebilecek şekilde yeniden düzenlemek ve Ülkenin ürettiği elektrik enerjisinin 3 katını üretebilmek.

Sizce başarabilecekler mi? Teknoloji ile 3 kat kâr elde etmek amacıyla yapılan bu projenin masrafının da katlarca artacağını eklemek gerek.

B0YaEfnIAAA5vPK.jpg large

Kaynak: http://www.bisikletlife.com/hollanda-dunyanin-ilk-gunes-enerjili-bisiklet-yolunu-tanitti/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir