1. Anasayfa
  2. Uzay

Çin: Uzaylı Bir Medeniyetten Sinyal Almış Olabiliriz

Çin: Uzaylı Bir Medeniyetten Sinyal Almış Olabiliriz
0

Günümüzün en büyük gizemlerinden birisi olmaya devam eden Dünya dışı hayatın varlığı konusunda bugün heyecanlandıran ve okuyanları kuşkuya boğan bir gelişme yaşandı. Çin’in devlet takviyeli Science and Technology Daily gazetesi, paylaştığı haberinde ülkedeki Sky Eye uzay teleskopunun uzaylı medeniyetine dair işaretler yakalamış olabileceğini açıkladı.

Söz konusu haberde dünyanın en büyük teleskobu olan Sky Eye’ın yakaladığı elektromanyetik sinyallerin daha evvel yakalanan sinyallerden farklı olduğu bildirildi. Haberde bilim insanlarının sinyal üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü aktarılsa da mevzuyu daha da farklı yapan bir gelişme daha yaşandı.

Haber yayından kaldırıldı:

cin uzayli bir medeniyetten sinyal almis olabiliriz 0 WPe8sXNb

Haberi yayımlayan Çin’in devlet takviyeli gazetesi, çok kısa bir müddet sonra haberi yayından kaldırdı. İnternet sitesinde yayımlanan haberin neden kaldırıldığına dair bir bilgiyse sunulmadı. Öte yandan haber, yayımlandıktan kısa müddet sonra Çin’in toplumsal medyası Weibo’da virale dönmüş ve hem ulusal hem de milletlerarası yayın kuruluşlarının radarına yakalanmıştı.

Haberin ayrıntı kısmında Beijing Olağan Üniversitesi’nden Zhang Tonjie’nin kelamları alıntılanmıştı. Tonjie, gazeteye yaptığı açıklamada Sky Eye’ın son derece hassas düşük frekanslı radyo bandının uzaylı medeniyetlerin tespitinde kritik rol oynadığını söylemiş, tespit edilen sinyalin ise uzaylı medeniyetinden farklı olarak bir çeşit parazit olabileceği ihtimalini de değerlendirmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir