1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Karbonatın Yararları

Karbonatın Yararları
0

Karbonatın Yararları

Karbonat neye yarar, diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bu listede karbonatın faydalarını okuduğunuzda eminim şaşıracaksınız. Aşağıdaki listede karbonatı günlük hayatınızda kullanabileceğiniz birçok alan var. benim favorim ise karbonatı deodorant olarak kullanabilmek. Karbonatın mideye faydalarıda sağlık açısından önemli bir seçenek.

1- Sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıkları canınızı yakıyordur mutlaka. artık yakmayacak. karbonatı su ile karıştırın ve ısırılan bölgeye sürün. 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi temizleyin. ısırığın acısı anında geçecek!

2- Alışverişe gittiniz ya da uzun süre yürüdünüz diyelim. 3-4 çay kaşığı karbonatı 2.5 litre su ile karıştırın ve ayağınızı suda bekletin. inanın masaj koltukları kadar etkili olacak.

3- Karbonat sadece ayak masajı konusunda işe yaramıyor. ayrıca ayakkabınızdaki kötü kokuları yok ediyor. göz kararı karbonatı ayakkabınızın içine döküp bekletin. ertesi gün kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Fasulye, mercimek ve bamya gibi diğer sebzelerden yemek yaparken yemeğin içine birkaç çay kaşığı karbonat ilave edin. yumuşadıklarını göreceksiniz.

5- Buzdolabınız kötü mü kokuyor? küçük bir kaba karbonat doldurun ve ağzı açık şekilde buzdolabınızda bekletin. kötü kokuların yok olduğunu hissedeceksiniz.

6- Yazın vazgeçilmezi olan soğuk içecekler tazeliğini çabuk kaybeder. soğuk suyun içine biraz şeker, limon suyu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. karbonat, limondaki asidi karbonik aside dönüştürecektir. karbonat az miktarda tüketildiğinde zararsızdır. günde en fazla bir çay kaşığı karbonat tüketin.

7- Karbonat, mide ekşimesini önlemede en önemli yardımcınızdır. bir çay kaşığı karbonat ile bir bardak suyu karıştırın ve için. göreceksiniz ki ne mide ekşimesi kalacak ne de şişkinlik.

8- Eğer küvet kullanıyorsanız, 50 ile 100 gram arasında karbonatı su dolu küvetinize dökün. karbonat, suyu yumuşatır. bunu haftada en fazla iki kez yapabilirsiniz.

9- Hafif nemlendirilmiş pamuğun üzerine karbonat serpin. doğal deodorant olarak kötü kokuları uzun süreli yok edecektir.

10- Ağzında istenmeyen koku olanlara müjde! ılık su ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırın ve gargara yapın. kötü koku anında yok olacaktır.

11- Evdeki minik dostlarımız da karbonattan faydalanabilirler. kedi kumlarına ekleyeceğiniz bir miktar karbonat, kumdaki kötü kokuyu yok edecektir. ayrıca karbonatı çöplerinize de atabilirsiniz.

12- Suyun metalle tepkimeye girmesi sonucu termoslarda rahatsız edici bir koku oluşur. birkaç çay kaşığı karbonatı ılık suya ilave edin ve termosa boşaltıp çalkalayın.

13- bir miktar sirkeyle beraber karıştırıldığında, karbonat lekeleri temizlemeye de yardımcı olur. lavabonuzu tıkadıktan sonra bir miktar sirkeyi dökün, üzerine de biraz karbonat. lavabonuzdaki lekelerin azaldığını göreceksiniz.

14- gümüşten yapılma kaşık ve çatal benzeri gereçlerinizi sıcak suyun içinde bekletin. parçalar halinde alüminyum folyo ve birkaç çay kaşığı karbonat ekleyin. soğuk suyla duruladıktan sonra iyice kurulayın.

15- karbonatın ne kadar etkili olduğuna hala inanmıyorsanız bir de bunu deneyin. dişlerinizi karbonat ile fırçalayabilirsiniz. karbonat, ağzınızdaki korozif asitleri etkisiz hale getirir. gerçekten harika!

16- bunu yaptığınız için çiçekleriniz adeta dile gelip size teşekkür edecek. su ile karbonatı karıştırın ve toprağa dökün. sonuçlara siz bile inanamayacaksınız.

17- bifteğiniz çok mu sert? üzerine karbonat dökün ve birkaç saat bekletin. daha sonra doğrayıp pişirebilirsiniz. ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız.

18- bulaşık makinenizin sıvı deterjan bölümüne karbonat ekleyin. tabii ki bunu bulaşık makineniz boşken uygulamanız gerekiyor. kokular yok olacaktır.

19- karbonat ile hem ocağınızı hem de fırınınızı temizleyebilirsiniz. su ile karbonatı karıştırın ve yumuşak bir sünger ile kirli bölgeyi temizleyin. sonuçlara ancak gözünüzle görünce inanabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir