1. Anasayfa
  2. İlginç

Timsahlar Hakkında Şaşırtan Keşif

Timsahlar Hakkında Şaşırtan Keşif
0

Görünene nazaran kaybettiği kuyruğu rejenere etme (yenilenme – tekrar oluşturma) yeteneğine yalnızca kertenkeleler sahip değil; büyük Amerika timsahları da bu yeteneğe sahip üzere görünüyor.

Arizona Devlet Üniversitesi (ASU) ve Louisiana Yırtıcı Hayat ve Su Eserleri Daire Başkanlığı araştırmacıları yeni bir araştırmada genç Amerika timsahlarının (Alligator mississippiensis) büyük kuyruklarını 24 santimlik kısma kadar, yani toplam beden uzunluğunun yüzde 6-18 aralığında olan kısmını tekrar oluşturabildiklerini gösterdi.

Scientific Reports mecmuasında yayımlanan araştırmada araştırmacılar çeşitli gelişmiş görüntüleme teknikleri, anatomi inceleme metotları ve disseksiyonlar kullanarak genç Amerika timsahlarının tekrar büyüyen kuyruklarını incelediler. Bu araştırma, tekrar büyüyen timsah kuyruğunun bağ doku ile çevrelenmiş kıkırdaktan oluştuğunu, kan damarı ve hudutlara sahip olduğunu lakin iskelet kasına sahip olmadığını gösterdi.

Diğer bir deyişle bu tekrar oluşturma yeteneği, iskelet kasını da içeren kertenkelelerin rejenerasyon yeteneğine nazaran farklılık gösteriyor. Tekrar de uzuvlarını tekrar oluşturabilen birtakım kurbağalar ve yine oluşmuş tuatara (Yeni Zelanda’da yaşayan görünüş olarak kertenkeleye benzeyen fakat büsbütün farklı bir aileden olan sıra dışı bir sürüngen türü) kuyrukları ile benzerlikler barındırıyor.

Bu yeni araştırma, Amerika timsahlarının muazzam boyutları hasebiyle şaşırtıcılığını koruyor. Kesilerek incelenen (disseksiyon) bir örnek, kuyruğundan burnuna kadar yalnızca 180 santimetre civarında bir boya sahip olan genç bir erkekti lakin yetişkinler 4,6 metrenin üzerine çıkabiliyorlar.

Araştırma başyazarı Cindy Xu‘nun belirttiğine nazaran bu timsahların ilgi alımlı olmasının ana sebebi, yine oluşan kuyruğun birebir yapıda hem rejenerasyon hem de yara güzelleşmesi işaretlerini gösteriyor olması. Xu’nun yaptığı açıklamaya nazaran tekrar büyüyen kıkırdak, kan damarları, hudutlar ve pullar daha evvelki kertenkele kuyruğu rejenerasyonu araştırmaları ile dengeli. Fakat iskelet kasının yerinde yaraya benzeri bir bağ doku bulunuyor. Bu yüzden de farklı sürüngen ve hayvan kümelerinde neden farklı yenilenme yeteneklerinin olduğunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

2020112717122011488 Arizona Devlet Üniversitesi (Arizona State University)

Olağan ki bütün hayvanlar kayıp kuyruklarını yenileyemiyorlar ve bu yetenek büyük oranda amfibi (ikiyaşayışlı) hayvanlar ve sürüngenlere özel gözüküyor. Her ne kadar memeliler birtakım dokularını yenileyebilseler de, gerçek bir yenilenme için son derece sonlu bir kapasiteye sahipler. Araştırmacılar, timsahların kuyruklarını yenilemelerine yönelik bu araştırma ile bu yeteneğin evrim ağacında ne vakit ortaya çıktığını/kaybolduğunu daha güzel anlamayı hedefliyorlar.

Grup, bu yeni bilgi ile dokuların yenilenmesinin insanlarda tıbbi tedavilerin geliştirilmesine de yardımcı olabileceğini söylüyor. Alışılmış ki bu fikrin gerçek dünyada uygulamaya dönüşmesi için uzun bir mühlet geçmesi gerekecek lakin ümit veren bir bakış açısı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir