1. Anasayfa
  2. Uzay

SpaceX, Starship SN9’u Fırlatma Rampasına Çıkardı

SpaceX, Starship SN9’u Fırlatma Rampasına Çıkardı
0
Ad
0
(0)

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaşmış olduğumuz bir haberde SpaceX’in seri numarası 8 olan Starship roketiyle bir yüksek irtifa uçuş testi gerçekleştirdiğini, roketin testin sonunda yere çakılarak infilak ettiğini, buna karşın Elon Musk’ın testi “başarılı” olarak kabul ettiğini aktarmıştık.

SpaceX, Starship SN8’in görkemli bir formda patlamasından sırf iki hafta sonra Starship SN9’u yüksek irtifa uçuş testine hazırlamaya başlamış durumda. NASASpaceflight.com’dan Michael Baylor’a nazaran SpaceX, yeni Starship prototipini fırlatma rampasına çıkarmış ve bir sonraki test için hazırlıklara başlamış durumda.

Ad

SpaceX, Starship SN9’un testleri için geri sayıma geçiyor

Elon Musk, Starship SN8’in patlamasından sonra testin başarılı olduğunu tabir ederek “İhtiyacımız olan tüm dataları aldık” tabirlerini kullanmıştı. Görünen o ki SpaceX, nitekim de nerede başarılı oldukları ve nerede sorun yaşadıkları konusunda tüm bilgilere sahip ve artık bir sonraki test için geri sayım başlatıyor.

Her şeye karşın SpaceX’in Starship SN9’un yüksek irtifa uçuş testini ne vakit gerçekleştireceğine dair kesin bir tarih bulunmadığını belirtelim. Fakat ABD’de sıkılaşan COVID-19 önlemleri nedeniyle testin yeni yıldan evvel yapılmasının düşük ihtimal olduğu tabir ediliyor. Starship, insanoğlunun Mars’a gitmesinde anahtar bir rol üstleneceğinden yeni devasa roket ile ilgili çalışmalar NASA başta olmak üzere tüm uzay ajansları tarafından yakından takip ediliyor.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir