1. Anasayfa
  2. İlginç

141 Farklı Görsel İllüzyon, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı

141 Farklı Görsel İllüzyon, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı
0

Görsel işlevler üzerine çalışmalar yapan bilim insanı Michael Bach, bilhassa de optik illüzyonlarla ilgileniyor. Araştırmacı bu optik illüzyonlar için epeyce ilgi cazip bir site hazırlayarak ziyaretçilerine açtı.

Sitede yer alan 141 optik illüzyonun da nasıl çalıştığına dair bir açıklama var. Dahası, interaktif olarak hazırlanmış olan sitede bu göz yanılsamalarını evirip çevirerek hangi noktada ilüzyonu bozabildiğinizi de görebiliyorsunuz.

İnteraktif illüzyonlar

7bd25c90fc3dc1a8c164a4c8336362dc0a0d383c

Aslında görsel illüzyonlar sırf bu çeşitten imajlar için kullanılmaz, pek çok farklı alanda kullanımları vardır. Bilhassa sinema, bu numaraların olmazsa olduğu alanlardan biridir ve pek çok farklı numarayı çok kolay karelere sığdırır.

Sitede de pek çok farklı görsel karşımıza çıkıyor. Bunlardan kimileri klasik, kimileriyse daha evvel pek sık kullanılmamış görsel yanılsamalardan oluşuyor. Art planı kaldırmak ya da objelerin yerini değiştirmek üzere ufak farklılıklar sayesinde beynimizin nerede kusur yaptığını da kendi gözlerimizle görebiliyoruz.

Genel olarak baktığımızda görsel algı çalışan çabucak herkes için site adeta bir altın madeni durumunda. Farklı görsel yanılsamaların arkasındaki farklı düzenekleri açıklayan sitede öbür bilimsel çalışmalara da referanslar bulunuyor.

İşte eğlenirken öğrenmek bu

c26b9a4b004399a0c4a49e4cd794654608cde635

Her ne kadar tasarım manasında en başarılı site diyemeyecek olsak da Bach’ın sitesi epeyce keyifli vakit geçirmeyi de sağlıyor. Sitenin yayın lisanı İngilizce ve Almanca olsa da lisan bilmeseniz bile ilüzyonlarla oynayabiliyorsunuz.

Beynimizin etrafını algılama hali, bu çeşitten farklı yanılsamaları mümkün kılıyor. Her yıl bu illüzyonlara yenileri ekleniyor. Hatta bu yanılsamaların gayret ettiği yarışlar bile düzenleniyor. Bize ise bu eğlenceli biçimlerin tadını çıkarmak kalıyor.

Bilim beşerinin internet sitesine burada yer alan ilişkiden ulaşabilirsiniz. Sitedeki illüzyonlar ortasında sizin favoriniz hangisi oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir