141 Farklı Görsel İllüzyon, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı

 141 Farklı Görsel İllüzyon, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı
Okunuyor 141 Farklı Görsel İllüzyon, Bir İnternet Sitesinde Açıklandı
0
(0)

Görsel işlevler üzerine çalışmalar yapan bilim insanı Michael Bach, bilhassa de optik illüzyonlarla ilgileniyor. Araştırmacı bu optik illüzyonlar için epeyce ilgi cazip bir site hazırlayarak ziyaretçilerine açtı.

Sitede yer alan 141 optik illüzyonun da nasıl çalıştığına dair bir açıklama var. Dahası, interaktif olarak hazırlanmış olan sitede bu göz yanılsamalarını evirip çevirerek hangi noktada ilüzyonu bozabildiğinizi de görebiliyorsunuz.

İnteraktif illüzyonlar

Aslında görsel illüzyonlar sırf bu çeşitten imajlar için kullanılmaz, pek çok farklı alanda kullanımları vardır. Bilhassa sinema, bu numaraların olmazsa olduğu alanlardan biridir ve pek çok farklı numarayı çok kolay karelere sığdırır.

Sitede de pek çok farklı görsel karşımıza çıkıyor. Bunlardan kimileri klasik, kimileriyse daha evvel pek sık kullanılmamış görsel yanılsamalardan oluşuyor. Art planı kaldırmak ya da objelerin yerini değiştirmek üzere ufak farklılıklar sayesinde beynimizin nerede kusur yaptığını da kendi gözlerimizle görebiliyoruz.

Genel olarak baktığımızda görsel algı çalışan çabucak herkes için site adeta bir altın madeni durumunda. Farklı görsel yanılsamaların arkasındaki farklı düzenekleri açıklayan sitede öbür bilimsel çalışmalara da referanslar bulunuyor.

İşte eğlenirken öğrenmek bu

Her ne kadar tasarım manasında en başarılı site diyemeyecek olsak da Bach’ın sitesi epeyce keyifli vakit geçirmeyi de sağlıyor. Sitenin yayın lisanı İngilizce ve Almanca olsa da lisan bilmeseniz bile ilüzyonlarla oynayabiliyorsunuz.

Beynimizin etrafını algılama hali, bu çeşitten farklı yanılsamaları mümkün kılıyor. Her yıl bu illüzyonlara yenileri ekleniyor. Hatta bu yanılsamaların gayret ettiği yarışlar bile düzenleniyor. Bize ise bu eğlenceli biçimlerin tadını çıkarmak kalıyor.

Bilim beşerinin internet sitesine burada yer alan ilişkiden ulaşabilirsiniz. Sitedeki illüzyonlar ortasında sizin favoriniz hangisi oldu?

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın