1. Anasayfa
  2. İlginç

Gerçek İnsan Derisinden Cilde Sahip Robot Geliştirildi

Gerçek İnsan Derisinden Cilde Sahip Robot Geliştirildi
0

Yapay zeka ve robotik dalının gelişmesiyle insansı robotlar her zamankinden daha fazla ilgi görür oldu. Lakin bugüne kadar tanıştığımız insansı robotların hiçbiri, beşere gereğince benzemiyordu. Artık bu bahisle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Japonya’da hizmet vermekte olan Tokyo Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanları, robotları nitekim de beşere benzetecek bir deri geliştirmeyi başardılar.

Japon bilim insanlarının geliştirdiği deri, benzersiz bir yapıya sahip. O denli ki bu yapay deride nitekim de insan deri hücreleri bulunuyor. Biyoloji ile ortası yeterli olanlar bilir; en dış katmandaki deri hücrelerine epidermis denir. Bilim insanlarının robotlar için geliştirdiği deri de direkt olarak epidermis hücrelerini içeriyor. Yani büsbütün doğal. Lakin yeni tip ‘derinin’ robotik kesimi için kritik değer arz eden bazı problemleri mevcut.

Robotlar için geliştirilen insansı deri işte bu türlü görünüyor

gercek insan derisinden cilde sahip robot gelistirildi 0 mQgqV5fr

Bilim insanları, robotlar için oluşturdukları deride sadece epidermis hücrelerini kullanmadılar. Üstte gördüğünüz yapı, tıpkı insan derisi üzere birkaç katmandan oluşuyor. Bu katmanlar derinin sağlamlığını artırırken kendi kendine güzelleşme ve esneklik özellikleri de sağlıyor. Lakin bu yapay derinin en büyük sorunu, insan derisi kadar güçlü olmaması. Bilim insanları, deri üretiminde kullandıkları konsantre gerecin yoğunluğunu artırarak ve deriyi kendi haline bırakarak sağlamlığın biraz daha güzelleşebileceğini düşünüyorlar. Bunu anlamak için çalışmaların devam etmesiyle birlikte zamana gereksinim var.

İnsan derisi, nemliliğini korumak için ter bezi ve öbür yapıları kullanıyor. Lakin robotik deride bu türlü bir şey de kelam konusu değil. Bilim insanları, bu deriyi kurutmamak için sensörler ve yapay hudut hücreleri kullanabileceklerini düşünüyorlar. Lakin tüm bunların bir sırası var. Şayet her şey yolunda giderse; bundan birkaç yıl sonra tıpkı bizler üzere görünen robotlarla tanışma imkanımız mümkün.

Deri için hazırlanan videolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir