1. Anasayfa
  2. Uzay

Bir Şirket, 25 Dolara Ay’dan Arsa Satmaya Başladı

Bir Şirket, 25 Dolara Ay’dan Arsa Satmaya Başladı
0

Koronavirüs salgını, kimi insanları farklı yerlerde yaşama isteğine ve arayışlarına sürükleyebiliyor. Bu yerler bazen bir sığınak ya da insanların olmadığı daha ıssız yerler olabiliyor. Hatta Ay bile olabilir.

Ay Elçiliği (Lunar Embassy) ismine sahip bir şirket, internet sitesi üzerinden akre (Britanya’da bir dönümün yüzde 40’ına denk gelen ölçü birimi) başına 25 dolar karşılığında Ay’dan arazi satışı gerçekleştiriyor. Şirketin sahibi Dennis Hope, Ay’dan arazi satışlarına 40 yıl evvel başladığını ve o vakitten beri milyonlarca kişinin Ay’da tapusunun olduğunu söylüyor.

c31ebcd06d4f65a4e57e6c2038494915a4b74974

Sadece Ay ile yetinmeyio Mars, Merkür ve Güneş Sistemi’ndeki öteki gezegenlerden de arazi satan şirket, misyonunu şu halde açıklıyor: Ay Elçiliği, Ay’daki yerlerin ve Güneş Sistemimizin sonları dahilindeki başka Dünya dışı mülklerin satışı için yasal bir temele ve telif hakkına sahip dünyadaki tek şirkettir.

Her ne kadar birtakım beşerler Ay’dan bu tapulara sahip olsalar da, uzay yerleşimcileri açısından geçerli yasal dokümanlar olduğuna dair ispat bulunmuyor. Çünkü milletlerarası toplumun görüşü, hiçkimse Ay’a sahip olamaz zira Ay herkese ilişkin.

1967 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) mutabakatı ile hiçbir ülkenin Ay dahil olmak üzere gök cisimlerinin rastgele bir kısmına sahip olamayacağına dair anlaşmak üzere 100’den fazla ülke bir ortaya gelmişti. 1979’daki bir öbür BM muahedesi da bu paylaşımcı tavrı Ay’ın doğal kaynaklarının kullanımı için de geçerli kılmaya çalışmış, fakat Çin, Rusya ve ABD üzere Ay’a ulaşma kabiliyeti olan ülkeler imza atmamıştı.

Çünkü Ay’da 30 gramı 40 bin dolar bedelindeki Helyum-3 üzere epey kıymetli kaynaklar bulunuyor. Helyum-3, bilim insanları tarafından gelecekte Dünya’yı değiştirecek bir güç kaynağı olarak görülüyor. Bunun dışında Ay’daki suyun bile değerli bir gök madeni olma ihtimali var. Zira buz topakları formundaki ufak yapıdaki Ay suyunun roket yakıtına dönüştürülebileceği ve uzayda seyahat eden gemilerin Mars üzere daha uzak gezegenlere giderken yakıt ikmali yapmasına imkan tanıyabileceği argüman ediliyor.

Bu ayrıntılara karşın şirket, müşterilerinin uzayda toprak sahibi olacağında ısrarcı olarak şu açıklamayı yapıyor: “Bu söylediklerimiz size latife üzere geliyorsa lütfen okumaya devam edin. Zira latife yapmıyoruz. Ay mülkünün satışı 1980’den beri devam ediyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir