1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Predator Görünümlü Eski örümcek Yeniden Doğdu

Predator Görünümlü Eski örümcek Yeniden Doğdu
0

Dünyadaki ilk avcılardan birinin fosiline dayanarak bilim adamları tarafından yapılan bu videoda 410 milyon yıllık örümcek hayata geri sürünür.
Soyu tükenmiş trigonotarbid örümceklerde yaygın, eski akrabalarıydı. “Hayatın erken evrelerinde dünyaya geldiğinde, atalarımız daha denizden çıkmadan çok zaman önce, bu ilk örümcekler yemek zincirin patronuydu” Manchester Üniversitesi’nden Russell Garwood bir haber bülteninde diyor.
Bunlar yaklaşık 300-400 milyon yıl önce yaşamış ve bacak eklemleri Rhynie çört denilen ince kaya dilimler içinde iyi muhafaza edilmiştir. Bu fosiller, şu anda Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nde muhafaza edilir.”
Yaratığın yürüyüş yeniden yaratmak için, Garwood ve arkadaşları hayvanın kesitini gösteren ince kaya dilimlerine baktılar ve bu bacaklarda hareket aralığını çalışmak için yardımcı oldu. Bu ayrıntıları yaşayan örümceklerin bacak yapısı ile birleştirip karşılaştırarak ve daha sonra açık kaynak kodlu bir bilgisayar grafik programı olan Blender ile yürüyüşü hareketlendirdiler.
Çalışma 3 boyutlu görselleştirme ve fosil analizleri hakkında bu hafta Paleontoloji Dergisi özel sayısında yayınlandı. Burada tekrar trigonotarbid fırsat kolladığını İzle:

“Burada gerçekten heyecan verici olan bilim adamlarının, teknik sihirbazlık ve büyük harcamalara gerek olmadan, şimdi bu animasyonları yapabilir olmalarıdır Jurassic Park tarzı bir film,” Berlin Müzesi’nde für Naturkunde çalışmanın yazarlarından Jason Dunlop diyor.
Ben örümcek fosillerin üzerinde çalışmaya başladığımda, eğer neye benzedikleri konusunda bir kroki çizebiliyorsak mutluyduk, şimdi onları bilgisayar ekranımızda koşarken görebiliyoruz”
Janet Fang

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir