1. Anasayfa
  2. Uzay

James Webb Uzay Teleskobu’na Meteor Çarptı

James Webb Uzay Teleskobu’na Meteor Çarptı
0

Uzay her ne kadar aklımızın almadığı kadar büyük olsa da bu sonsuzluk içinde çok küçük bir yer kaplayan uzay araçlarımız, çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. İrili ufaklı göktaşları da bu tehlikelerin en muhtemel ortasında yer alıyor. İşte geçtiğimiz günlerde bu tehlikeyi yine dünyaya gösteren bir olay yaşandı.

Yıllarca süren bekleyişin akabinde en sonunda 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz günlerde bir tehlikeyle karşı karşıya geldi. NASA tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran birçok küçük boyuttaki göktaşı, James Webb Uzay Teleskobu’na çarptı.

Teleskop sağlam bir formda çalışmaya devam ediyor:

james webb uzay teleskobuna meteor carpti 0 9BDX7kIu

Paylaşılan açıklamaya nazaran çarpışmalar, 23 Mayıs – 25 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleşti. Bu çarpışmalardan birisi teleskobun ana ayna kesimlerinden birinde gerçekleşti. Neyse ki grup, Dünya’dan yaptığı incelemelerde teleskobun tüm vazife ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sağlam olduğunu ve çalışmaya devam ettiğini gözlemledi.

James Webb Uzay Teleskobu ve göktaşları ortasındaki çarpışmaların tesiri üzerinde çalışmaların devam ettiği de belirtilirken, teleskobun dayanıklılığı hakkında da birtakım bilgiler paylaşıldı. NASA tarafından paylaşılanlara nazaran teleskop, bu tıp mikro çarpışmalara karşı güçlü olabilecek halde inşa edildi. NASA, bu tıp çarpışmaların her vakit ve her an beklendiğini de açıkladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir