1. Anasayfa
  2. Uzay

ISS, Satürn ve Jüpiter’in Yanından Geçerken Fotoğraflandı

ISS, Satürn ve Jüpiter’in Yanından Geçerken Fotoğraflandı
0

21 Aralık 2020’de, gökyüzünden çıplak gözle 800 yılda bir görülebilen Satürn ve Jüpiter kavuşması gerçekleşti. Jüpiter ve Satürn, 1623 yılından beri birinci sefer bu kadar yakınlaştı. Bu kavuşum, birbirinden etkileyici fotoğrafları da beraberinde getirdi.

Bu fotoğrafların ortasında en ilgi gören, Jason De Freitas isimli astro fotoğrafçının yakalamış olduğu bir manzara oldu. Freitas, Satürn ve Jüpiter’in kavuşmasını, Milletlerarası Uzay İstasyonu’yla birlikte tıpkı kadrajda görüntüleyerek, etkileyici bir fotoğrafın altına imza attı.

ISS plana sonradan dahil oldu

1f8b99e70eda03a9093059844bf288fb6b01fa8b

Jason De Freitas, Jüpiter ve Satürn’ün kavuşmasına dair çekeceği fotoğraflar hakkında planlar yaparken, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun (ISS) kavuşmaya yakın bir yörüngede yer alacağını fark etti. Fotoğrafçı, bulunduğu pozisyondan 1 saat uzaklıkta olan Avusturalya’nın Jelloore Lookout dağlarına seyahat yaptı ve ekipmanlarını hazırlamaya başladı.

Freitas, saat 21:54 sularında objektifini gezegenlerin ve ISS’in bulunduğu pozisyona çevirdi ve son derece ender görülebilecek bir fotoğraf çekti. Fotoğrafçı, kadrajına gezegenlerin birleşmesini, uyduları ve Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu dahil etme talihine erişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir