1. Anasayfa
  2. İlginç

Yapay Zekâ Tehlikeli Mi?

Yapay Zekâ Tehlikeli Mi?
yapayzeka
0

Günümüzde bazı şeyler popüler kültürün de etkisiyle hemen hemen herkesin gündemini işgal edebiliyor. Yapay zekâ da bunlardan biri. Hatta 20 yıl öncesinde çekilen filmlerde bile bir gün yapay zekanın insanlığın sonunu getireceği, dünyaya yapay zekanın hükmedeceğini işliyor. Hatta bu konuda yazılmış birçok roman ve hikâye de var. Peki yapay zekâ ne kadar evrilebilir? Ya da diğer bir deyişle yapay zekâ tehlikeli mi? Bu yazımızda yapay zekanın ne olduğuna, nereye kadar evrilebileceğine ve insanlar için tehlikeli olup olmadığına değineceğiz. Şayet sizler de yapay zekâ konusuna meraklıysanız yazımız tam da size göre.

Yapay Zekâ Nedir?

Öncelikle herkesçe bilinen fakat tam anlamıyla açıklanamayan yapay zekâ tanımıyla başlayalım. Yapay zekâ aslında makine öğrenmesi olarak adlandırılır. Bir kod yazarsınız ve buna öğrenme yetisi verirsiniz. Bu sayede yazdığınız kod parçası kendi kendine öğrenen bir yazılım haline gelir. Bunun adı yapay zekadır.

Örneğin her gün kullandığınız müzik oynatıcıları, video platformları yapay zekadan yararlanır. Sizin genel eğiliminize göre size tavsiyeler verir. Duygusal seçimleriniz, dinlediğiniz müzik tarzları sayesinde size önerilerde bulunur. Bu yapay zekanın en masum kullanım alanlarından biridir. Bunun gibi onlarca farklı alanda yapay zekadan yardım alınır.

Yapay Zekâ Ne Kadar Evrilebilir?

Kendi kendine twit atan yapay zekâ yazılımına veya karşılıklı oturup sohbet edebileceğiniz robotlara sosyal medyada mutlaka denk gelmişsinizdir. Bazıları için bu müthiş teknolojik bir ilerleme olsa da çok büyük bir kesim için gayet ürkütücü bir durum. Ki bu konu da haklılar da.

İnsan elinden çıkan bir şey düşünmeyi öğrenerek insanlar yerine karar verebiliyor. Bu bir noktada aslında duyguları olmayan bir insan yaratmaya benziyor. Bir bedene ihtiyacı olmayan, sadece mantığıyla hareket eden, insani özellikler taşımayan bir insan. Kulağa ürkütücü geliyor fakat yapay zekanın o noktaya evrilmesi için henüz uzun bir yol var.

Her ne kadar günümüzde yapay zekâ çok yol kat etmiş olsa da hala onu kodladığımız amaçta belli kapasite ile işlem yapabiliyor. Bu kapasiteler ve çalışma alanları zamanla genişletebilecek olsa da yine de şu anki durumunda bile yapay zekâ gerçekten çok önemli bir teknoloji.

Yapay Zekâ Zararlı Mı?

Bu müthiş teknolojik ilerlemelerin ardından insanların aklına şu soru geliyor. Yapay zekâ tehlikeli mi? Bu soruya tek ve net bir cevap vermek şu an için oldukça zor. Çünkü elimizdeki verilerle yapay zekanın nereye evrilebileceğini tam anlamıyla kestiremiyoruz. Yani bu noktada yapay zekâ hayatımızın ayrılmaz bir parçası veya yapay zekâ dünyayı ele geçirecek zararlı bir girişim demek için çok erken.

Yapay zekayı kullanım alanlarına göre inceleyerek gerekli veya gereksiz olduğuna karar verebiliriz. Örneğin yapay zekâ size video veya müzik öneren bir algoritma içinde çalışırsa bu pek de problem sayılmaz. Hatta bir noktada sizin için kullanımı keyifli olur.

Geçtiğimiz süreçte sadece birkaç kelime ile resim oluşturan yapay zekalar kullanıma açıldı. Öyle ki sadece birkaç kelime kullanarak müthiş sanatsal bir tablo oluşturabilirsiniz. Aslında bu yapay zekanın nereye evrilebileceğinin ve insanların yaşamı için yararlı veya zararlı olma tartışmasına yeni bir soluk kazandırdı. Öyle ki sadece birkaç kelimeden size tıpkı bir ressamın elinden çıkmış gibi resimler veren yapay zekâ yarın hayatımızda ayrılmaz bir yere sahip olabilir. Bu noktada yararlı veya zararlı olması onu nasıl ve özellikle de ne amaçla kullanacağımıza göre değişir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir