1. Anasayfa
  2. Uzay

Chang’e-5, Ay’ın Yüzeyine Başarılı Bir Halde İndi

Chang’e-5, Ay’ın Yüzeyine Başarılı Bir Halde İndi
0

Uzay yarışına hayli süratli bir halde giriş yapan Çin, 23 Kasım tarihinde Chang’e-5 aracını gezegenimizin uydusuna gitmek üzere fırlatmıştı. Uzay aracı, 5 gün sonra yani 28 Kasım tarihinde ise Ay’ın yörüngesine ulaşmıştı.

Tech Crunch’ın Çin devlet haber ajansından aktardığı habere nazaran Chang’e-5 uzay aracı, Ay’ın yüzeyine başarılı bir biçimde iniş yaptı. Uzay aracı, Ay’dan aldığı kaya örnekleriyle birlikte Dünya’ya geri dönecek.

Chang’e-5 uzay aracı, Ay’ın yüzeyine inmeyi başardı

3f5f43214e81bb8c37976f432de1e0fef269a28c

Çin Ulusal Uzay Yönetimi, Chang’e-5 uzay aracının doğu standart saatine nazaran sabah saat 10 sularında Ay’ın yüzeyine başarılı bir biçimde iniş yaptığını duyurdu. Üstte da söylediğimiz üzere uzay aracının misyonu, Ay’dan toprak ve kaya örnekleri getirmek olacak. Bunu daha evvel yalnızca ABD ve Sovyetler Birliği gerçekleştirmişti. Vazife, başarılı bir halde tamamlanırsa Çin, bunu gerçekleştiren üçüncü ülke olacak.

Chang’e-5 uzay aracında rastgele bir ısıtıcı ünite bulunmuyor ki bu da Ay’ın dondurucu gece soğuklarına dayanamayacağı manasına geliyor. Aracın örnekleri toplayıp başarılı bir formda geri dönebilmesi için önünde 14 Dünya günü üzere bir mühlet bulunuyor. Aracın geri dönüşünün 16 ya da 17 Aralık’ta gerçekleşmesi planlanıyor.

Daha evvel Ay’dan örnek toplayan iki ülkenin ABD ve Sovyet Rusya olduğundan bahsetmiştik. ABD, 1969 yılında gerçekleştirdiği Apollo 11 ve Apollo 12 misyonlarıyla Ay’dan örnekler getirmişti. Sovyet Rusya ise 1970 yılına gerçekleştirdiği Luna 16 ile Ay’dan örnekler getirmeyi başarmıştı. Luna 16, Ay’a iniş yapan ve oradan toprak örneği getiren birinci robotik sondaj aracı olmayı başarmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir