1. Anasayfa
  2. Uzay

Bugüne Kadarki En Büyük ‘Alkol Bulutu’ Keşfedildi

Bugüne Kadarki En Büyük ‘Alkol Bulutu’ Keşfedildi
0

Alkolün uzayda bulunduğu fikri akla her ne kadar gerçek dışı gelse de aslında uzayda alkol ve çeşitleri dahil pek çok bileşik ve molekül bulunuyor. Alkol, bulut halinde kozmosta gözlemlenirken bugün bilim insanlarından dev bir keşif geldi.

Almanya’daki Max Planck Radyo Astronomi Enstitüsü’nden bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine yakın noktada devasa bir alkol bulutu tespit etti. Kelam konusu alkol bulutunun bugüne kadar uzayda görülmüş en büyük alkol molekülü keşfi olduğu açıklandı.

En büyük alkol bulutu, bir prensip daha tanıklık etmemizi sağladı:

bugune kadarki en buyuk alkol bulutu kesfedildi 0 SkhLuYzv

Söz konusu alkol bulutunun, Dünya’da bilhassa el dezenfektanlarında kullanılan izo-propanol ve olağan propanol alkolden oluştuğu açıklandı. Keşifle birlikte izo-propanol alkol de birinci defa uzayda tespit edilmiş oldu. Bulutun keşfedildiği bölge de bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Alkol bulutunun tam konumuysa Sagittarius A* muhteşem kütleli kara deliğin yakınlarında bulunan Yay B2 bölgesi olarak paylaşıldı. Bu bölge, bilim dünyasında ‘yıldız doğum odası’ olarak nitelendiriliyor. Çünkü yıldızların bu bölgede ağır olarak oluştuğu biliniyor.

Alkolün bu bölgede keşfedilmesi de işte bu nedenle büyük bir değer taşıyor. Bilim beşerlerine nazaran keşfedilen alkol bulutu, yıldızların nasıl oluştuğuna dair yeni bilgiler öğrenmemize imkan sağlayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir