1. Anasayfa
  2. Fizik

Işınlanma ile Hatasız Bilgi Aktarımı

Işınlanma ile Hatasız Bilgi Aktarımı
0

Hollandadaki Delft Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, ışınlanma ile yaklaşık üç metre uzağa hatasız bilgi aktarmayı başardı.Dr. W. Pfaff ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları science’ta yayımlandı.

daha önce pek çok araştırma grubu ışınlanma üzerine çalışmalar yapmıştı.Ancak hatasız bir biçimde ışınlanma başarılamamıştı.Delft Üniversitesi araştırmacıları ise ışınlanma ile hatasız bir biçimde üç metre uzaklığa bilgi aktarmayı başardı.

Işınlanma için kuantum dolanıklıktan yararlanılıyor.İki parçacığın durumlarının birbirine dolanık olması, aralarında büyük bir mesafe olsa bile biri üzerinde yapılan çlçümlerin diğerini de etkilemesine neden oluyor.Böylece bir noktadan diğerine aradaki mesafeyi katetmeden bilgi aktarmak mümkün oluyor.Geliştirilen yeni yöntemde çok soğuk elmasların içine hapsolmuş elektronlardan yararlanılıyor.Önce aktarılmak istenen bilgi lacerler kullanılılarak elektronların spin durumlarında kodlanıyor.Daha sonra bu bilgi aktarılmak istenen yerde okunuyor.

Bu yöntem ile makroskobik bir cismi ışınlamak mümkün olmasa da yöntemin ileride pek çok teknolojide -örnek olarak kuantum bilgisayar gelişiminde- faydali olacağı düşünülüyor.Araştırmacılar ışınlanma mesafesini arttırmak için çalışmalara devam ediyor.

Mahir E.Ocak Bilim Teknik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir