1. Anasayfa
  2. Uzay

Güney Kore’nin Birinci Yerli Roketi ’Nuri’ Uzaya Fırlatıldı

Güney Kore’nin Birinci Yerli Roketi ’Nuri’ Uzaya Fırlatıldı
0

Güney Kore, uzunca bir müddettir yerli roketi Nuri üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Hatta geçtiğimiz yılın sonlarına hakikat bir fırlatma yapan yetkililer, bu fırlatmada başarısız olduklarını duyurmuşlardı. Bugünse devran dönmüş durumda. Güney Kore, Nuri isimli yerli roketini başarılı bir formda fırlattı ve test maksadıyla uzaya gönderdiği yararlı yükleri yörüngeye yerleştirmeyi başardı.

Güney Kore’nin güneyinde bulunan Naro Uzay Merkezi‘nden fırlatılan Nuri, 162,5 kg’lık bir test uydusunu beraberinde götürdü. Güney Koreli yetkililer, test uydusunun yörüngeye yerleştiğini ve Antarktika’daki bir baz istasyonuyla temas kurduğunu açıkladılar. Bununla birlikte 1.3 tonluk bir uydu ile Güney Koreli üniversite öğrencilerinin geliştirdiği küçük uydular da başarılı bir formda yörüngeye oturtuldu.

Nuri, Güney Kore’nin uzay çalışmalarının temelini oluşturacak

guney korenin birinci yerli roketi nuri uzaya firlatildi 0 O6aRQtrE

Nuri, Güney Kore için kritik ehemmiyet arz eden bir roket. Yetkililer, bu roketi Güney Kore’nin gökyüzündeki özgürlüğü olarak nitelendiriyorlar. Güney Kore idaresi, bu fırlatma roketini kullanarak başta 6G temas teknolojileri olmak üzere, öbür bağlantı ağlarını, casus uydularını ve hatta Ay sondalarını taşıyacak. Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, “Artık toprağımızdan uzaya giden yol açıldı.” tabirlerini kullanarak Nuri’nin ehemmiyetini açıklamış oldu.

Güney Kore, 30 yıldan uzun bir müddettir uzay teknolojileriyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda da fırlatma uydusu çalışmaları yapılmış lakin başarılı olunamamıştı. Şimdiyse bu durum değişmiş oldu. Başta ABD olmak üzere pek çok ülke ile iş birliği yapan Güney Kore, uzaydaki varlığını güçlendirme noktasında kararlı üzere görünüyor.

Nuri’nin başarılı bir biçimde fırlatıldığı o anlar:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir