1. Anasayfa
  2. Beyin

Bilime Göre, Partnerinizle Mutlu Bir Cinsel Yaşam Nasıl Sağlanır?

Bilime Göre, Partnerinizle Mutlu Bir Cinsel Yaşam Nasıl Sağlanır?
0

Hollywood filmleri, ucuz sitcomlar ve parlak dergiler genellikle cinsellik, sevgi ve ilişkiler konusundaki algılarımızı çamurlaştırabilmekle suçlanmaktadır. Neyse ki, dedikoduları gerçeklerden ayırmak için konuyla ilgili bazı ampirik çalışma yapılmıştır.

Toronto Üniversitesi’nden sosyal psikologlar, heteroseksüel ve eşcinsel ilişkiler de dahil olmak üzere 1.900 katılımcının cinsel yaşamlarını araştırdılar: yaşlı bir soruya cevap bulmak umuduyla: mutlu bir cinsel yaşamı neyin sağladığı?

Özünde, araştırmaları, uzun vadeli ilişkilerdeki cinsel tatminin, cinsel sorunlarımıza ve cinsel beklentilerimize (arastirmacılarin dediği gibi “cinsel istekler”) dair arzumuz etrafında yoğunlaştığını buldu. “Ruh arkadaşları” nın ve diğer cinsel kuramların daha katı ve idealist görüşlerini elinde tutanlar, yatak odasında eşlerinden daha mutlu olma eğilimindeydi.

Psikoloji Bölümü’nde doktora yapmış olan çalışma yazarından Jessica Maxwell, “Cinsel alanda yaşanan anlaşmazlıkların zaman içinde bir şekilde kaçınılmaz olduğunu, cinsel yaşantılarınızın bir bahçe gibi olduğunu ve bunu sürdürmek için beslenip beslenmesi gerektiğini” Bir açıklamada açıkladı.

Araştırmaları, bir çiftin cinsel hayatının genellikle yaklaşık iki ila üç yıl arasında bir balayı dönemi bulduğunu buldu. Ondan sonra, cinsel doyumun azalması eğilimi var. Araştırmacılar burada, cinsel ilişkinizi tartışma ve değişime açık bir şey olarak görmek önemli olduğunu söylüyor.

Maxwell’in de belirttiği gibi, bu, ruh arkadaşlarının romantik fikirleri ve ilişkileri statik ve önceden belirlenmiş bir şey olarak teşvik eden “romantik kader hikayeleri” ile kıyasla duruyor. Bu, bir ilişki hisseden kişilerin yatak odasındaki bir şeyin iyi gitmemesi halinde sona ermesine yol açabilir. Aslında, üzerinde çalışılabilecek bir şey.

Maxwell, “Cinsel kadere inananlar, cinsel yaşamlarını ilişkileri ne kadar iyi yaptığına dair bir barometre olarak kullanıyor ve yatak odasındaki problemlerin problemin tümüyle ilişkide eşit olduğuna inanıyorlar” diye ekledi.

“Cinsel büyümeye inananlar yalnızca cinsel sorunlarında çalışabileceklerine inanmakla kalmıyor, aynı zamanda onların ilişki doyumunu etkilemesine izin vermiyorlar.”

“Cinsellik Nüfus Teorileri Cinselliği ve Cinsiyete İyi Varlığı Nasıl Şekillendirir” çalışması, Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi Kasım sayısında bulunabilir.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/how-to-have-a-happy-sex-life-with-your-partner-according-to-science/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir