1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA, Birinci Kere ABD Dışındaki Bir Uzay Üssünden Roket Fırlattı

NASA, Birinci Kere ABD Dışındaki Bir Uzay Üssünden Roket Fırlattı
0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm fırlatmaları sırf kendi uzay üsleriden gerçekleştirmişti. Bu üsler ortasında en fazla kullanılan üs Cape Canaveral olurken bugün NASA tarihinde bir birinci gerçekleşti. Ajans, ilk kez ABD dışındaki ticari bir uzay üssünden roket fırlattı.

NASA’nın roket fırlattığı birinci ticari üs, Avustralya’da bulunan ve yeni inşa edilen Arnhem Uzay Merkezi oldu. Avustralya’nın kuzeyinde yer alan üsten yapılan fırlatma, birebir vakitte NASA’nın Avustralya’da 25 yıldan uzun bir müddettir gerçekleştirdiği birinci fırlatma oldu. Avustralya’da bir uzay üssünün kurulmasının gayesi ise bilime yardımcı olmak idi.

Güney Yarımküre’den uzay keşifleri yapılacak:

nasa birinci kere abd disindaki bir uzay ussunden roket firlatti 0 I1OaYtWa

  • Arnham Uzay Merkezi

Arnhem Uzay Merkezi, bilim beşerlerine nazaran bir yıldızın ışığının yakınındaki gezegenlerin yaşanabilirliğine etkisini incelemeye yardımcı olacak. Merkezden fırlatılan yörünge altı roketler, birkaç dakikalık uçuşlarında bilim insanlarının 430 milyon ışıkyılı uzaklıktaki grup yıldızlarının sırlarını aydınlatmasına yardımcı olacak.

Öte yandan üs, elbette Avustralya’nın global uzay yarışında rol almasını sağlayacak. NASA, uzay üssünden önümüzdeki günlerde iki yeni roket daha fırlatacak. Bu roketlerin birincisi 4 Temmuz’da, ikincisi ise 12 Temmuz’da fırlatılacak. Roketler, ultraviyole ışığı ve yıldızların yapısını ölçmeye yarayan sondalar taşıyacak.

NASA’nın Avustralya’da gerçekleştirdiği fırlatmayı çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir