Ay’da İnşa Edilecek Meskenlerin Nasıl Görünecek?

 Ay’da İnşa Edilecek Meskenlerin Nasıl Görünecek?
Okunuyor Ay’da İnşa Edilecek Meskenlerin Nasıl Görünecek?
0
(0)

2024 yılına kadar Ay’a bir bayan ve bir erkek astronot göndermeyi planlayan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 9 Aralık tarihinde Artemis isimli uzay misyonuna uygun gördüğü 18 astronotun ismini açıklamıştı. Kelam konusu misyonun bir kısmı, uydumuzda sürdürülebilir bir koloni inşa etmeyi de içeriyor.

Misyon kapsamında kolonideki mühendislerin ise kraterlerdeki buzdan su üretmek üzere Ay’daki kaynakları nasıl kullanacağını öğrenebilmesi planlanıyor ve bu sebeple Ay’da astronotların yaşayabileceği konutların inşa edilmesi gerekiyor. Şimdiyse Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Ay’da inşa edilecek konutları görselleriyle tanıttı.

Ay meskenleri nasıl görünecek?

ESA’nın paylaştığı imajlar, Ay’da yaşayacak birinci astronotların meskenlerinin nasıl görünebileceğini ortaya koyuyor. Uzay ajansında danışmanlık yapan Aidan Cowley, bu yapıların sıkıntı kurallara Ay toprağından yapılma tuğlayla karşı koyabileceğini söyledi.

Ay vazifeleri kapsamında birinci astronotların, Ay’ın daha evvel keşfedilmemiş alanlarını incelemesi ve diğer astronotların da Mars’a gidebilecekleri bir üs sağlaması hedefleniyor çünkü NASA, buraya 2030’lara kadar bir bayan ve erkek daha göndermeyi istiyor.

Bunun olup olmayacağının artık sorulmaması gerektiğini belirten Cowley, “Bu gerçekleşmeli. Zira şayet Ay, Mars yahut bunların ötesinde rastgele bir yerin keşfi konusunda ciddiysek, bu çok yakında ustalaşmamız gereken bir teknoloji” biçiminde konuştu.

Yapıların 10 yıl içerisinde inşa edilmeye başlanacağı söyleniyor:

Aktarılanlara nazaran Cowley, astronotların yaşayabileceği silindir formundaki yapıların 10 yıl içinde inşa edilmeye başlanacağına inansa da bu yapıların radyasyona maruz kalmaya karşı korunması gerekiyor. Bu noktada Cowley, ESA’nın hami tuğlalar elde etmek için pudra şekeri kadar ince olan ve regolit ismiyle da bilinen Ay toprağını kullanma planlarına da öncülük ediyor.

Araştırmacılar, bir metre kalınlığındaki regolit duvarlar ve çatının, inşa edilecek yapıları Ay’daki radyasyon ve donma tehlikesine karşı koruyacağını düşünüyor. Planlara nazaran robotların yüzeyin üst katmanından topladığı toprak, 3D yazıcılar tarafından tuğlaya dönüştürülecek ve güneşte pişmeye bırakılacak.

Tüm bu yapıların inşa edilmesi için uzunca bir vakte muhtaçlık duyuluyor ve hasebiyle astronotların vazifelerinin birinci birkaç yılında basınçlı ve seyyar habitatlarda yaşaması mümkün görünüyor. Lakin daha kalıcı bir üs, Ay’ın daima güneş ışığı alan güney kutbunda bulunan Shackleton kraterinin yakınına kurulabilir. Buraya kurulacak güneş panelleri aracılığıyla güç elde edilebileceği de söyleniyor.

Bununla birlikte Shackleton kraterinde buz da bulunuyor. Bu buzun çıkarılmasıyla hidrojenle oksijen sağlanabilir ve bu sayede solunabilir hava ve yakıt elde edilebilir. “Ay Köyü” ismi verilen yeni yerleşim yeri hakkında konuşan ESA Genel Müdürü Jan Wörner, “Niyetim, Ay’da kalıcı bir üs istasyonu kurmak. Bu, dünyadaki farklı devletlere açık bir istasyon manasına geliyor” dedi.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın