1. Anasayfa
  2. Soru & Cevap

İnsanlar 200 Yıla Kadar Yaşayabilir Mi?

İnsanlar 200 Yıla Kadar Yaşayabilir Mi?
0

Geçtiğimiz günlerde Arkansas’ta yaşayan Gertrude Weaver 116 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünyada en uzun yaşayan insan ünvanını alan Weaver, bu ünvanını sadece 5 gün koruyabildi. Fransız Jeanne Calment’in 5 gün sonra gelen ölüm haberiyle birlikte yeni dünya rekoru 122 yıl oldu. 122 yıllık yaşamın ardından artık bilim insanları hayatın 200 yıla çıkarılması için gerekli teknolojinin olduğunu söylüyor.
Bilim insanları uzun yaşamın asıl sırrının sağlıklı yaşamak olduğu kadar genlerin de sağlam olması gerektiğini savunuyor. Peki, biyolojideki bu denli gelişme hastalıklı hücrelerin yenileriyle değiştirilmesine olanak tanımıyor mu? Hayatı uzatma üzerine araştırmalar yapan fütürist DeGrey, gerekli ilaç tedavileriyle insan yaşamının 200 yıla kadar rahatlıkla çıkarılabileceğini söylüyor. Gerekli araştırmaların yapılabilmesi için çeşitli kuruluşlardan 1 milyon dolar yatırım alan DeGrey herkesi şaşırtacak icatlarını çok yakın bir zamanda duyurabilir.
Bazı tıp profesörleri ise amacın uzun yaşamak mı yoksa yaşamı boyunca sağlıklı olmak mı olduğunu tartışıyor. Bazı bilim insanları insan yaşamı için 200 yılın çok fazla olduğunu bunun birçoğunun tedavi süreciyle geçeceğini savunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir