1. Anasayfa
  2. Uzay

Asteroide Yolculuk Gerçek Oluyor!

Asteroide Yolculuk Gerçek Oluyor!
0

NASA, güneş sistemimizin evrimini anlamak adına bir asteroid üzerinden kayaç örneği toplamak için yeni bir yolculuğa hazırlanıyor. Böylelikle Bruce Willis’in başrolünü oynadığı Armegeddon filmi gerçek olacak!

OSIRIS-REx adı verilen bir uzay aracıyla yapılması planlanan yolculuğa, bu yıl ( 2016 ) Eylül ayının 8’inde start verilecek. 2 yıl sürecek olan yıldızlar arası yolculuk sonrasında araç, 101955 Bennu isimli asteroide ulaşmış olacak. Bennu, her 6 yılda bir Dünyaya yakınlaşıyor. Hatta yolculuk yapılacak olan bu şanslı asteroidin 2135 yılında dünyamızın uydusu Ay’a yakın bir yerden geçeceği düşünülüyor.

giphy (2)

Asteroid üzerinden alınan örneklerle güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna dair ipuçları yakalamayı hedefleyen bilim adamları, bu projenin dünya için büyük bir dönüm noktası olacağını düşünüyorlar. Eğer bu proje yolunda giderse ilk veriler 2023 yılında dünyaya ulaşacak. Ayrıca Bennu’ya yapılacak olan yolculukla alınan örnekler, şu ana kadar bir asteroitten elde edilmiş en büyük örnek olacak.

Peki Bennu 101955 Dünyamıza Çarpacak mı?

giphy (1)

Bu sorunun cevabı sizi üzebilir çünkü NASA, adı geçen asteroidin Dünya’ya 2175 ile 2196 yılları arasında çarpma ihtimalinin olduğu düşünüyor. Hatta eğer bu asteroid yeryüzüne çarpacak olursa, dünya üzerinde atılmış olan en güçlü nükleer silahtan 60 kat daha büyük bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Bu anlattığımız durum size ilk girişte bahsettiğimiz filmi anımsatmıştır. Hatırlarsanız Armegeddon filminde başrol Bruce Willis ekibiyle birlikte dünyaya yaklaşmakta olan bir meteora yolculuk yapıp bu meteoru patlayıcılarla imha etmişti. Benzer bir durumla karşılaştığıma ihtimalimizin olduğu bu film 2100’lü yıllarda gerçek olabilir!

Kaynak:http://www.iflscience.com/space/new-nasa-mission-will-visit-an-asteroid-that-has-a-slim-chance-of-hitting-earth/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir