Airbus, birinci defa sadece sürdürülebilir havacılık yakıtıyla bir helikopteri uçurdu

 Airbus, birinci defa sadece sürdürülebilir havacılık yakıtıyla bir helikopteri uçurdu
Okunuyor Airbus, birinci defa sadece sürdürülebilir havacılık yakıtıyla bir helikopteri uçurdu

Airbus, birinci kere atık yağlar dahil olmak üzere sıvı yağ ve gres üzere biyokütleden elde edilen %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile H225 helikopterinin Safran Makila 2 motorlarının her ikisini de çalıştırmayı başardı.

SAF ile yeşil havacılığa geçiş yapılabilir

Airbus’ın helikopter üretiminden sorumlu kısmı Airbus Helicopters, helikopterlerinin on yıl içinde %100 SAF ile uçması gayeleri doğrultusunda geçtiğimiz Kasım ayında bir SAF takviyeli Makila 2 motora sahip bir H225’in uçuşunu gerçekleştirmişti. Şirket artık helikopterin her iki motorunu da SAF ile çalıştırarak H225’i havalandırdı.

Şirketin Mühendislik ve Baş Teknik Sorumlusu Stefan Thome: “H225‘in ikiz motorlarına güç sağlayan SAF ile bu uçuş, helikopter sanayisi için değerli bir kilometre taşıdır. Helikopterlerimizde %100 SAF kullanımını onaylama seyahatimizde yeni bir evreye işaret ediyor, bu da tek başına CO2 emisyonlarında %90’a varan azalma manasına gelecek bir gerçek.” dedi.

Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı

6 gün evvel eklendi

Ortaya koyulan raporlar SAF kullanımının, havacılık sanayisinde 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonlarına ulaşmak için gereken CO2 azaltımının %50-75’ini oluşturabileceğini gösteriyor. Bu bağlamda Airbus da hem uçaklarını hem de helikopterlerini %100 SAF ile uçurmayı planlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • Airbus, birinci sefer büsbütün SAF ile bir helikopteri uçurdu

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun