Perseverance Mars’ta hayat değil, ‘insan çöpü’ buldu!

perseverance-marsta-hayat-degil-insan-copu-buldu-XkNzGdKW.jpg

NASA, Mars üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarını ise Perseverance Mars gezginiyle gerçekleştiriyor. Mars’ta mikrobiyal ömür arayışında olan araç dikkat çeken bir modülle karşı karşıya kaldı. Gezegenin yüzeyinde Perseverance, çöp buldu. Planlı bir kontrol sırasında grup, pürüzlü bir kayaya takılan bir modül tespit etti.

Bulunan modülün termal battaniyeye ilişkin olduğu ortaya çıktı Mars, insanlardan nasibini aldı!

NASA’nın Perseverance grubu, Twitter‘dan yaptığı paylaşımla enkazın yakından incelendiğini belirtti. Çöpün, NASA’nın Perseverance uzay aracının Mars’a inişinde fazla hava değişimlerinden korunması için üzerine sarılan bir termal battaniye parçası olduğu ortaya çıktı.

Bulunan Perseverance çöp modülü ise grubun merakını uyandırdı. Grup, yaptığı paylaşımda, “Ekibim beklenmedik bir şey fark etti: Bu, iniş sahnemden gelmiş olabileceğini düşündükleri bir termal battaniye modülü, beni yere indiren roketle çalışan jet paketi. 2021’deki iniş günü.” dedi.

İnişin olduğu yerden 2 kilometre uzaklıkta bu görüntüyle karşılaşan grup, kelamlarına ekleme yaptı. “Bunu burada bulmuş olmak şaşırtan. Bu modül iniş sırasında mı buraya geldi yoksa rüzgâr mı buraya taşıdı?” Perseverance uzay aracı, 2021 Şubat ayında yedi aylık seyahatin akabinde Mars’a iniş yaptı.

Geziciyi tutan uzay aracı, düşerken bir ısı kalkanı, süpersonik paraşüt ve roketle çalışan gökyüzü vinci dahil olmak üzere çeşitli aletleri fırlattı. Bu da geziciyi yere indirdi. Mars yüzeyine mecburî olarak atılan bu objelerle karşılaşmak birçok bilim insanına nazaran şaşırtan değil.

perseverance marsta hayat degil insan copu buldu 0 gatObps8

Perseverance Mars gezgini şu anda, Jezero Krateri’ndeki kurumuş ırmak deltasını keşfetmeye hazır. Gezegen bilimciler bu yerin, yaklaşık 3 milyar yıl evvel suyla dolu olduğuna inanıyor. Bu nedenle de burada geçmiş yaşama dair izler bulmayı amaçlıyorlar. Perseverance’tan evvel de Mars’ta ömür üzerine pek çok araştırma oldu.

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık