Cassini’nin Gönderdiği Fotoğraflardaki İlginç Detay!

saturn-halkasi2

Cassini-Huygens isimli iki uzay aracı 2004 yılında Satürn’e araştırma yapılması amacıyla gönderilmişti. Satürn gezegeni üzerinde gözlem yapan uzay aracı, aynı zamanda Satürn gezegeninin uyduları üzerinde de gözlem yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda gözlem görevine devam eden Cassini, dünyaya gönderdiği fotoğraflar ile gündeme oturmuştu.

Satürn’ün Gizemli Halkası

Cassini’nin dünyaya gönderdiği fotoğraflardan Satürn’ün halkasının görüntülendiği fotoğraf, bazı sebeplerce dijital ortamda hazırlanmış olduğu iddiasına maruz kalmıştı. Bu sebeplerin en öne çıkanı ise; Satürn’ün fotoğraflarında uydusu olan Enceladus gözükür iken, uzayın son derece yıldızsız olmasıydı. İşte bu iddialar gittikçe artar iken NASA kanadından bir açıklama geldi.

NASA’nın açıklamasına göre bu fotoğraflarda yıldızların gözükmemesi normal!

saturn-halkasi2

NASA, Satürn gezegeninin halkasının çok parlak bir görünüme sahip olduğunu öne sürerek bu nedenden ötürü fotoğraf çekimlerinde ayarlanan EV değeri ( pozlamanın ışık miktarının ayarlandığı değer ) sebebiyle etrafındaki yıldızların, çekilen karede gözükmediğini açıkladı.

Hatta Enceladus’un uzaktan çekilmiş bir görselini paylaşarak aslında yıldızların yerinde durduğunu meraklılarına duyurdu.

saturn-halkasi

NASA’nın artık insanların merak ettiği soruları çekinmeden cevaplamaya başladığının farkındayız. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde de Ay’a ilk adımın basıldığı Apollo 11 uçuşunun tüm görsellerini Ay’a aslında gidilmedi diyenler için flickr hesabından paylaşmıştı.

Bunun böyle olması elbette ki insanlığın NASA projesine olan güvenini artırıyor. Umarız ki NASA, diğer cevabına ulaşılamayan soruları da bu şekilde cevaplamaya devam eder!

giphy (8)

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/why-are-the-cassini-pictures-starless/

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA20489

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık