Koronayı nasıl atlatacaksınız? Testi çıktı

koronayi-nasil-atlatacaksiniz-testi-cikti-Ki1B7hmm.jpg

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve 2020 yılında tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Covid – 19) hastalığı için yeni bir test ortaya çıktı. Türk bilim insanlarının da ortalarında bulunduğu çalışmalar sonrası, hastalığı nasıl geçireceğinizi ortaya koyan yeni koronavirüs testi,  genetik yapının hastalığa yatkınlığını ölçüyor.

Yeni koronavirüs testi nasıl çalışıyor?

Yapılan bu araştırmaya nazaran, virüsün bedende nasıl seyrettiği hangi hastalarda daha ağır, hangi hastalarda daha hafif geçirildiğine ait bulgular ortaya çıktı.

Bilhassa bedende yer alan interferon proteinin noksanlığı ya da bozulmasıyla birlikte koronavirüs hastalığını daha ağır geçirme riski karşımıza çıkıyor üzere görünüyor.

DHA‘nın aktardığına nazaran, araştırmada yer alan Türk bilim insanı Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Genetik Hastalıklar Teşhis Merkezi‘nden Prof. Dr. Tahsin Yakut:
“Bu gende olağanın dışında bir değişiklik varsa bunun şiddetine nazaran koronavirüs kliniğinin daha önemli seyredeceği öngörülebiliyor” açıklamasında bulundu.

koronavirus nasil atlatacaksiniz testi cikti 1

Prof. Yakut’a nazaran, koronavirüsün bireyler ortasında farklı tesirler göstermesinde genetik faktörler başrolde yer alıyor. Yakut ayrıyeten, bilhassa son periyotta dünyada yapılan araştırmaların da bu bulguyu desteklediğini açıkladı.

Bu bahiste dünyada ve Türkiye’de yapılan çalışmalar sonrası interferon beta ve interferon alfa genlerinin ürettiği proteinlerin koronavirüs gayretinde kıymetli rol aldıkları ortaya çıktı. Bu genlerde sorun olması ise hastalığın seyrinin ağır olmasına neden oluyor.

Türkiye’de de yapılan bu yeni koronavirüs testi ile birlikte, DNA üzerinden bu gen araştırılıyor. Yaklaşık 5-7 gün içinde ortaya çıkan sonuçlar, hastalığın seyri konusunda değerli ipuçları veriyor.

Lakin Prof. Dr. Yakut, bu testin sonucunda interferon geninin düzgün çalıştığının tespiti, hastalığı hafif atlatacağınızın yüzde yüz garantisi ikazında bulunuyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık