Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı! Peki nasıl?

cin-kuantum-ustunlugune-ulasti-peki-nasil-St2bHU3v.jpg

Çin’de üretilen yeni bir makine, dünyanın en tesirli harika bilgisayarından çok daha güçlü hesap yapabiliyor. Çin, yeni muhteşem bilgisayarı sayesinde kuantum üstünlüğüne ulaşmayı başardı

Çin, kuantum üstünlüğünde süper bilgisayar geliştirdi!

Günümüzdeki muhteşem bilgisayarların milyarlarca yılda tamamlayabileceği bir hesaplamayı kısa müddette yapan bir aygıt geliştiren Çin, kuantum programlamada büyük bir atılıma imza attı.

Çin’in bu güce ulaşması, Google’ın bu muvaffakiyete ulaşan birinci şirket olmasından bir yıl sonra gerçekleşti. Science mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi üyelerinden oluşan bu grup, dünyanın en tesirli muhteşem bilgisayarından neredeyse 100 trilyon kat daha süratli hesaplama yapan bir kuantum bilgisayarı tasarladı.

Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı Peki nasıl 2

Çin’in önde gelen kuantum programlama araştırmacıları, gelecek kuşak makinenin Google’dan büsbütün farklı bir heyetim kullandığını açıkladı. Böylece bu yeni teknolojiye ait birden fazla yaklaşımın mümkün olduğu da görüldü.

Haber ajansı Şinhua’ya nazaran araştırmacılar prototiplerinin Google’ın makinesinden 10 milyar kat daha süratli olduğunu savunuyor. Çin’in teknolojik başarısı, ABD’yi, teknolojik silahlanma yarışında geride bırakabileceği konusunda endişelendiriyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık