3DTouch 3 boyutlu çalışıyor ve Bu Bilgisayar Faresinin Yerine Geçebilir

3DTouch

Wyoming Üniversitesinin araştırmacıları, bilgisayar ile etkileşim yolunda devrim yaratacak 3DTouch adında yeni bir taşınabilir cihaz geliştirdi. Son 50 yıldır bilgisayar faresi kullanılmakta ve bilgisayar erişimine hâkim ama iki boyutlu hareketler ile sınırlıdır, teknolojinin bu yeni parçası bize üç-boyutlu etkileşim sağlayacak. Cihaz arXiv tarif edilmiştir.

3D etkileşim kesinlikle yeni bir fikir değil. Bir süredir üç boyutlu konumu algılama yeteneğine sahip bir fare satın almanız mümkün, ama genellikle kötü çözünürlüğe sahipler. Sonra Xbox ve Nintendo Wii için müthiş Kinect var, ama ne yazık ki onlar bilgisayarlara aktarılamıyor.

Bir yüksük gibi parmağınıza oturan bu yeni mobil cihaz, doğru bir şekilde kendi 3D pozisyonunu algılar ve çeşitli önceden programlanmış fare jestlerine yanıt yeteneğine sahiptir, parmakla dokunma gibi, kullanıcıya 3D nesneler ile etkileşime izin verecek. Ayrıca, küçük, ucuz ve hemen hemen her bilgisayar cihazı ile kullanılabilecek.

Bu aygıt 3B ivme, 3B ve 3D magnetometer jiroskop gibi üç farklı sensör kullanır. Bu 3 farklı sensörleri beraber kullanmak tek tek kullanımla karşılaştırıldığında üstün yönelim tahmin sağlıyor. Ayrıca farklı parmaklara çeşitli cihazlar yüklemek çoklu etkileşimi sağlıyor.

Cihaz, denetleyiciye bağlanmak için gereken teller nedeniyle şu anda biraz dağınık görünse de, araştırmacılar sonunda bir kablosuz çözüm ile takas olabileceğini MIT Teknoloji Yorumda söyledi.

Araştırmacılar, işaretlemenin doğruluğu oldukça iyi olduğunu ama iyileştirme gerektiğini söylüyorlar. Ancak, daha güvenilir bir optik sensör kullanarak örneğin konumlandırma hatalarını nasıl küçültebileceklerini biliyorlar zaten.

Bu cihazın beklentiler kadar canlı olacak mı söylemek için biraz erken, ama bu aşamada kesinlikle umut verici görünüyor.

Bir gösteri için bu video göz atın:

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/1Y3ebLSwENw” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Justine Alfort

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık