Volvo’nun hidrojenle çalışan motoru menzil konusunda çağ atlatacak!

volvonun-hidrojenle-calisan-motoru-menzil-konusunda-cag-atlatacak-tX79XagY.jpg

Hidrojen yakıt hücreli kamyonlar, gelecekte pille çalışan elektrikli yarı araçlara olağanüstü bir alternatif olabilecekler. Yakıt ikmali bir EV’yi şarj etmekten çok daha süratli olan bu yeni jenerasyon dizel motorlu kamyonlar, daha yakın bir menzile ve yük kapasitesine sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte, hidrojen üretimi ve dağıtımı her vakit yenilenebilir kaynakları kullanmadığı için mutlak “yeşil” bir tahlil olmadığı manasına da geliyor.

Volvo‘nun kamyon üretim kısmı, hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan araçları test ettiğini duyurdu. Şirket, bu kamyonların 1.000 km’ye (621 mil) kadar bir operasyonel menzile, 15 dakikanın altında yakıt ikmali müddetine ve toplam yükün (navlun dahil) 65 tonun üzerinde olacağını tez ediyor.

*Navlun: Taşıma için ödenecek fiyat (Yük ve Tır dahil)

Volvo: Yeni kuşak hidrojen motorlar elektrikli araçlara alternatif olabilir

Bu sayılar doğruysa, uzun uzaklıklı taşıma için pille çalışan elektrikli yarı cazip araçlara yeterli bir alternatif üzere görünüyor. Karşılaştırma yapmak için, Tesla Semi‘nin 800 km’ye (497 mil) kadar ilan edilen bir menzili var ve bildirildiğine nazaran bir megavatlık şarj için istasyonda şarj edilmesi 30 dakikadan fazla sürüyor.

Her kamyon, içerisinde 300 kW elektrik üretebilen iki hidrojen yakıt hücresiyle donatılacak. Volvo Group ve Daimler ortasında bir ortak teşebbüs olan CellCentric, bu hücrelerin tedarikçisi olacak.

Yakıt olarak hidrojen kullanmanın aslında dünyamız için avantajı var diyebiliriz. Hidrojen yakıt kirletici egzoz dumanları yerine yalnızca su buharı yayıyor. Bununla birlikte, hidrojen üretiminde (daha doğrusu onu başka elementlerden ayırmada “Ekstraksiyon”) kullanılan gücün kesinlikle yenilenebilir kaynaklardan gelmesi de gerekmez. Aslında, günümüzde hidrojen üretiminin büyük çoğunluğu fosil yakıtlara dayanmaktadır. (Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz)

Hidrojenle çalışan araçlar için öbür bir sorun, hidrojen yakıt ikmal istasyonlarının sonlu sayıda bulunması. Bu mevzuda öncü ülkelerden biri olan ABD’de bile faaliyet gösteren 60’tan daha az istasyon var ve bunların tümü bir bölgede yer alıyor (Kaliforniya). Bu sayının önümüzdeki yıllarda iki katına çıkacağı iddia ediliyor. (Hidrojen istasyonlarının haritasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık