NASA, Uzaya İnternet Ağı Kuruyor!

nasa-internet-kuruyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kurulan İnternet ağı sayesinde Dünya, Güneş Sistemi genelinde İnternet ağının ilk parçası olmuştu. Burada kullanılan DTN (Delay/Disruption Tolerant Networking) teknolojisi sayesinde sağlanan İnternet bağlantısı, bu defa da Ay ve Mars görevleri için kullanılacak.

ay-kolonisi

NASA’ya göre, DTN teknolojisi “kaydet ve ilet” sistemi ile çalışıyor. Bu sistem kullanılarak Güneş Sistemi’nin bir köşesine kurulacak ağ merkezi sayesinde, ulaşılan veya istasyon kurulabilen gezegenlerden yapılan bağlantılar ile bir İnternet ağı kurulmuş olacak.

DTN teknolojisinin uzun vadede işe yarayabilmesi için NASA’nın İnternet Araştırmaları Ekibi,Uzay Data Sistemler Servisi , İnternet Mühendisliği Ekibi gibi kurumların çalışmalarına devam etmeleri gerekiyor. Mevcut İnternet teknolojimizden çok farklı bir teknoloji olan DTN, aynı zamanda açık kaynak kodlu bir proje. Bu nedenle üzerinde Üniversiteler,bağımsız bilim adamları ve bağımsız araştırma merkezleri de çalışmalarını sürdürüyor.

Ay’a  ve Mars’a kurulacak olan bir koloniye Game of Thrones bölümlerinin tekrarlarını yayınlamaktan tutunda aileleri ile telefonla konuşmaya kadar birçok sorunu çözebilecek olan DTN sistemi sayesinde büyük bir problem ortadan kaldırılmış olacak.

nasa-internet-kuruyor2Kim bilir belki de Mars’a koloni kurmak için gidecek olan insanlar, ellerinde kumandalar ile televizyonlarda zap yapabilecek hatta Netflix’ten istedikleri dizileri takip edebilecekler !

Kaynak:http://www.iflscience.com/space/nasa-is-setting-up-a-solar-systemwide-internet-connection/

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık