Muhteşem Heavy Test Uçuşları, Birkaç Ay İçerisinde Başlayacak

muhtesem-heavy-test-ucuslari-birkac-ay-icerisinde-baslayacak-t1BsP1Ec.jpg

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı SpaceX, önümüzdeki birkaç ay içerisinde Harika Heavy roketinin uçuş testlerine başlayacak. Bu roket, Starship üzere yörüngesel fırlatmalara ek olarak Mars da dahil olmak üzere derin uzay vazifelerinde de kullanılacak.

Bir takipçisinin Twitter’dan yönelttiği soruya Muhteşem Heavy’nin yalnızca birkaç ay uzakta olduğunu söyleyen Elon Musk, kurucusu ve CEO’su olduğu şirketin Boca Chica’daki her iki fırlatma rampasını da kullanacağını lisana getirdi.

Üstün Heavy’nin test uçuşlarına birkaç ay içerisinde başlanacak

382ad8bff0f80555b630d52b216c0d81d7d5cf6c

Birkaç ay içerisinde test uçuşlarına başlanacak olan 73 metre uzunluğundaki Muhteşem Heavy, 28 Raptor motoruna sahip olacak. Üstte da bahsettiğimiz üzere Üstün Heavy, hem yörüngesel uçuşlarda hem de derin uzay misyonlarda kullanılacak.

SpaceX’in yeni jenerasyon ağır yük roketi Starship’in bir prototipi bu ay başında patlamıştı. Bu prototip, yapılan yüksek irtifa test uçuşunun akabinde infilak etmişti. 8 seri numarasına sahip bu Starship roketi, aslında hayli başarılı bir formda fırlatılmış ve yükselmişti. Sorun, iniş sırasında motorların tekrar ateşlenmesi sırasında gerçekleşti. Araç karşıt dönerek yere çakıldı.

SpaceX’in Starship’leri

4af98c9c2d5cd7343b860eb72ed35221590df561

SpaceX’in Starship araçları, büsbütün yine kullanılabilir nakliyat sistemi olarak tasarlandı. Bu araçlar; Dünya’nın yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve daha ötesine hem kargo hem de mürettebat taşıyabilecekler. Musk, bu maksatlar ortasında şu an için en ilgi çekicisi olan Mars için iki yıl içerisinde mürettebatsız bir uçuş gerçekleştirme üzerine çalışıldığını söyledi.

SpaceX, ağustos ayında Mars Starship uzay aracı prototiplerinden bir adedinin test uçuşunu gerçekleştirmişti. 5 seri numaralı Starship uzay aracının bu testi muvaffakiyetle gerçekleştirmesi hayli kıymetliydi zira bundan evvelki Starship modelleri test uçuşları sırasında patlamıştı.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık