Mars vazifesinde Çin ve NASA savaşı!

mars-vazifesinde-cin-ve-nasa-savasi-V2hCJX1B.jpg

NASA uzun vakittir Mars yüzeyindeki çalışmalarına devam ediyor. Mars yüzeyinde hem kara hem de hava araçları ile araştırmalar yapan uzay ajansı Dünya’ya getirmek üzere çeşitli kaya parçaları da topluyor. Çin ise bir müddet daha Mars’ta bulunacak NASA’dan önce Mars’tan kaya örnekleri getirme niyetinde.

Çin, Mars’tan kaya örnekleri toplayacak

Çin, 2031 yılında Mars’tan birinci kaya örneklerini getirmek üzerinde çalışıyor. Mars bu plan doğrultusunda 2028 yılında kızıl gezegene bir uzay aracı göndermek istiyor. Mars yüzeyinde örnekler topladıktan sonra ise uzay aracının 2031 yılının Temmuz ayında tekrar Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Çin’in bu kadar kısa bir müddet içerisinde vazifesi tamamlayıp tamamlayamayacağı ise merak konusu. Lakin Çin, NASA tarafından yapılan detaylı Mars araştırmalarının bilakis bu misyonda tek bir şeye odaklanacak. Yalnızca örnek toplamaya odaklanılacak olan vazifenin bu yüzden NASA’ya oranla çok daha kısa sürebileceği belirtiliyor.

mars vazifesinde cin ve nasa savasi 0 uAniX7zD

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) geçen yıl Mars’a ulaşma ve yüzeye bir gezici yerleştirme teknolojisine sahip olduğunu ortaya koydu. Toplanan numunelerin Dünya’ya taşınması misyonu epey karmaşık adımlara sahip. Bu vazifesi tamamlamak için uzay ajanslarının araçlar üzerinde birçok test yapması gerekiyor.

Uzun süren testlerin ve çalışmaların mükafatı ise Mars’tan gelecek kaya örnekleri ile olacak. Mars’tan gelecek olan kesimler gezegende rastgele bir yaşam kalıntısı olup olmadığı hakkında bilim beşerlerine kıymetli datalar sunabilir.

mars vazifesinde cin ve nasa savasi 1 uEhDZK8K

Çin, şu anda gitgide büyüyen uzay programına büyük ölçülerde para aktarıyor. Mars ve Ay görevlerine değerli paralar ayıran Çin birebir vakitte kendi uzay istasyonu için de çalışmalarını sürdürüyor. Ülke lideri Xi Jinping, yeni uzay istasyonunun insanlara uzay hakkında yeni ufuklar açacağını belirtiyor.

Uzun vakittir uzay programı üzerindeki çalışmalarını sürdüren Çin, yakın vakitte Mars konusunda da değerli adımlar atacaktır. Pekala siz Çin ve NASA hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık