Karanlık Maddenin Yoğunluğu Hakkında Yeni Anlayış

karanlık madde

karanlık madde
Araştırmacılar zor bir madde olan karanlık maddenin içindeki kabarcık gibi kozmik boşlukların yoğunluk profilleri hakkında bilgi sunmak için yeni bir bilgisayar simülasyonu geliştirdi. Bu boşlukların çeşitli şekil ve boyutlarda olduğunu bulmadılar sadece, aynı zamanda yoğunluğun boşluk sınırları etrafında büyük olduğunu da gördüler. Çalışma Physical Review Letters da yayınlandı.
Bu evrenin yaklaşık% 27 karanlık maddeden oluştuğu tahmin edilmektedir, gerisi karanlık enerji ve normal maddedir. Bunu bilmemize rağmen karanlık maddenin ne olduğunu bilmek tamamen ayrı bir hikâye. Araştırmacıların elinde karanlık maddenin ne olmadığı listesi var ama neden oluştuğunu tam olarak söylemekte güçlük çekiyorlar ve bu gök bilimciler arasında büyük bir ilgiye neden oluyor.
Bu gizemli madde hakkındaki bilgimizi ilerletmek amacıyla, araştırmacılar şimdiye kadar gözlemlere dayalı bilgisayar simülasyonları geliştirmişler. Bu çalışma ile araştırmacılar karanlık maddenin çeşitli cepleri olan madde ile çevrilmiş bir petek gibi bir mimariye sahip olduğuna inanıyor. Kozmik denilen bu boşluklar maddenin kendi yer çekimi altında yıkılmasından oluşuyor ve üretilen lifli filamentler yeni oluşan boşlukların etrafında bir sınır oluşturmakta. Bazı modeller karanlık maddenin boşluklarının sınırlardan daha çok yer kapladığını düşündürmekte.
Bu son çalışmada, araştırmacılar kozmik boşlukların yoğunluk profillerini daha iyi anlamak için yeni bir simülasyon oluşturdu. Diğerleri gibi, boşlukların çeşitli morfoloji ve boyutlarda olduğunu anladılar. Bununla birlikte, aynı zamanda, koyu maddenin yoğunluğu sınırlar içinde en büyük olduğunu keşfettiler. Son olarak, önceki çalışma boşlukların ev merkezlerinin küresel yoğunlukları olduğunu tespit etmiştir, evrensel bir özellik olarak bulunan boşluğun şekli ve boyutu ne olursa olsun ve daha önce de evrenin zaman çizelgesi var olan boşluklar için de geçerlidir.
Justine Alfort

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık