Annesi Olmayan Erkek Zebra ispinozlar Arkadaş Olarak Diğer Erkekleri Tercih Ediyor.

zebra finch array

Anneleri olmadan büyüyen erkek zebra ispinozlar, yetişkinlikte de birbirleriyle ağ kurmayı tercih ettiğini gösteriyor bir çalışma ve cinsel baskı bunu açıklayabilir.
Şaşırtıcı ama birey hayvanların karşı cinsle nasıl eşleştiği hakkında çok az şey biliyoruz. Sonuçta, potansiyel eş seçiminde eşin cinsiyeti şüphesiz önemli bir faktör, bu eşleşmelere neden olan faktörler hakkında henüz az bilgi var.
Biraz ışık tutma amacıyla, Cornell den Sunayana Banerjee ve Elizabeth Adkins-Regana erişkin erkeklerin tercih gelişiminde yetişkin kadınların kendini sunma rolünü araştırdı. Çalışmaları için tek eşli ve tek ebeveynli zebra ispinozların (Taeniopygia guttata) hayat arkadaşı seçme ve yavrularını birlikte büyütme eğilimlerine baktılar.
İkili bebek zebra ispinozları iki ortamda yetiştirdi: yetişkin erkek ve kadın ile birlikte ve anneleri dâhil hiçbir kadının olmadığı ortamda. Kadından yoksun olan ispinozlar erkek ebeveynleri tarafından başarıyla yetiştirilip hiçbir büyüme açığı olmadan yetiştirildiler. İspinozlar tam olgunlaştırıldıklarında, takım onların eş seçme eğilimlerini test etti.
Erkeklerin %57 sin kendilerine dişi eşleştirmeden büyüdüğünü buldular. Buna karşılık, iki cinsiyet ebeveyn ile büyüyen ispinozlar kadınlarla çiftleşti. Eşcinsel çiftlerin hiçbirisi dişi değil.
“Bu demek değil ki iki ebeveyn tarafından büyütülen ispinozlar sadece babaları tarafından büyütülen ispinozları geçti” diyor Banarjee. “Onlar aktif olarak eşleşmek için diğer erkekleri aradılar.”
Bu dramatik eşleştirme etkisinin en olası açıklaması baskı: genç hayvanlar diğer hayvanların davranışlarını öğrenip bunları yetişkin seçimleri için kullandıklarını anlatıyor Banarjee LifeScience dergisinde. Önceki çalışmalar gösterdi ki dişiler babalarının mavi süs tüyleri varsa eşlerini de öyle tercih ediyorlar, erkekler ise annelerinden daha canlı renkli tüylü dişi eşleri tercih ediyor. Bu durumda, kafesteki annesiz büyüyen bütün erkeklerin üzerine yetişkinlikte kadınsız baskısı yapılıyor.
Bu sonuçlar gösteriyor ki cinsel eş tercihi sırasında sosyal eğitimin önemli bir anahtar ve beyin görüntülenmesinin araştırması aradaki bağı anlatabilir. Ama herhangi bir sonuca atlamadan Banarjee ekliyor” İnsanların eş seçimleri çok daha karmaşık”.
Çalışmaları bu ay Hayvan Davranışlarında yayınlandı.
Janet Fang

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık