1. Anasayfa
  2. İlginç

Yeni mRNA tedavisi, kalp krizi sonrası kalbi güzelleştirebilir

Yeni mRNA tedavisi, kalp krizi sonrası kalbi güzelleştirebilir
0
Ad
0
(0)

Houston Üniversitesi araştırmacıları, kalp krizi sonrasında kalp kası hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olabileceğini düşündükleri yeni bir usul geliştirdiler. Şimdiye kadar yalnızca fareler üzerinde test edilen formül, kalp krizinden bir ay sonra kalp işlevinde önemli güzelleşmeler gözlemlenmesini sağladı.

Ad

İnsandaki tesirleri bilinmiyor

Araştırma grubu, mutasyona uğramış transkripsiyon faktörlerini kalbe iletmek için sentetik mRNA kullanıldığı bir usul geliştirdi. Araştırmada, Stemin ve YAP5SA olarak bilinen iki mutasyona uğramış transkripsiyon faktörünün, fare kalplerinden izole edilen kalp kası hücrelerinin replikasyonunu artırmak için birlikte çalıştığı gözlemlendi.

Laboratuar ortamında fare hücreleri üzerinde yapılan testlerde, Stemin’in kalp kası hücrelerinde kök hücre gibisi özellikleri aktive ettiği ve YAP5SA’nın ise organ büyümesini teşvik ederek süreci hızlandırdığı anlaşıldı.

Gerçekleştirilen başka testlerde bir kalp krizi sonrasında transkripsiyon faktörlerini içeren mRNA, canlı farelerin kalplerine enjekte edildi. Sonrasında geçen bir günlük mühlet içerisinde kalp hücrelerinin replikasyonu en az 15 kat artarken bu, kalp işlevinin kıymetli ölçüde güzelleşmesine yarar sağladı.

Ökse otundan yaraları kapatacak bir yapıştırıcı üretilebilir

2 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, geliştirdikleri metodu şimdi fareler haricinde denemedikleri için beşerler üzerindeki tesirlerinin nasıl gerçekleşeceğini bilmiyorlar. Bununla birlikte grup, yolun insanlarda kalp hastalığını tedavi etmede değerli bir rol üstlenebileceğini düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Yeni mRNA tedavisi, kalp krizi sonrası kalbi iyileştirebilir

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir