1. Anasayfa
  2. İlginç

Yeni bitki bazlı antimikrobiyal kaplama, yiyecekleri uzun mühlet taze tutuyor

Yeni bitki bazlı antimikrobiyal kaplama, yiyecekleri uzun mühlet taze tutuyor
0
Ad
0
(0)

Harvard Üniversitesi ve Rutgers Üniversitesi bilim insanları, plastik besin ambalajlarının hem çevresel hem de insan sıhhati üzerindeki olumsuz tesirlerini azaltabilecek yeni bir bitki bazlı bir kaplama geliştirdiler. Geliştirilen kaplama, püskürtme yoluyla yiyeceklere uygulanabiliyorken yıkama yoluyla yiyecekten arındırılabiliyor.

Ad

Plastik besin ambalajlarına tahlil olabilir

Her yıl milyonlarca ton atık birikmesine neden olan plastik besin ambalajları, etraf kirliliğinin en önemli sorunları ortasında yer alıyor. Ayrıyeten petrol bazlı plastik ambalajlarda ve kaplarda mikrobiyal bulaşmanın yüksek olması insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirlere sebep oluyor.

Araştırma takımı, bu meselelerin üstesinden gelebilecek yeni bir metot geliştirdiklerini duyurdu. Geliştirilen yeni kaplama prosedürü, kekik yağı, sitrik asit ve nisin gibi doğal olarak oluşan antimikrobiyal maddelerle bağlanmış biyopolimer liflerden oluşuyor.

Odaklı döner jet eğirme ismi verilen teknolojiyle üretilen yeni kaplama, suyla durulanabiliyor ve üç gün içinde toprakta bozulabiliyor. Yapılan testlerde kaplamanın avokadoların raf ömrünü %50 uzattığı gözlemlendi.

Çalışmanın muharrirlerinden Philip Demokritou: “Geldiğimiz şey, döngüsel iktisadın bir modülü olarak besin atıklarından elde edilebilecek biyopolimerleri besinleri direkt sarabilen akıllı liflere dönüştürmemizi sağlayan ölçeklenebilir bir teknolojidir. Bu, yeni jenerasyon, ‘akıllı’ ve ‘yeşil’ besin ambalajının bir kesimi.” sözlerinde bulundu.

Ökse otundan yaraları kapatacak bir yapıştırıcı üretilebilir

2 gün evvel eklendi

Ekip, geliştirdikleri kaplamanın petrol bazlı plastik eserlerinin çevre kirliliğindeki etkilerini azaltabileceğini söylüyor. Bitki bazlı kaplama, yenilebilir eserin kalitesini etkilemezken nakliye hasarlarına karşı koruma da sağlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Yeni bitki bazlı kaplama, yiyecekleri uzun müddet taze tutuyor

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir