1. Anasayfa
  2. İlginç

Voyager uyduları yolun sonuna geliyor

Voyager uyduları yolun sonuna geliyor
0

voyager uydulari yolun sonuna geliyor 0

İnsanlık tarihinin en kıymetli başarılarından birisi olarak gösterilen ve uzayda en uzak aralığa gitmeyi başaran uzay araçları unvanını alan Voyager 1 ve Voyager 2 artık yavaş yavaş ömürlerini tamamlamak üzere.

Voyager efsanesi sona eriyor

Aslında Voyager uzay araçlarının yalnızca 4 yıl çalışacağı düşünülmüştü lakin çok eski teknolojiler barındırmasına rağmen yaklaşık 45 yıldır uzayda seyahat ediyorlar. Bununla birlikte artık kullanılan kaynaklar azalmaya başladı.

Çin’in maksadı Starlink’i durdurmak

2 hf. evvel eklendi

Sovyetler Birliği ile uzayda bir yarışa giren ABD, çok daha verimli bir biçimde ve uzayın çok daha uzak noktalarına uydu gönderebilmenin yollarını arıyordu. Kaliforniya Üniversitesi doktora öğrencisi Gary Flandro değişik bir teknik ile tahminen de tarihi değiştirecek bir olaya imza atmıştı.

Uyduların gezegenlerin yer çekiminden güç alarak kendisini sapan üzere fırlatabilmesi teorisini ortaya atan Flandro, Bununla birlikte gezegenlerin makul bir düzlemde buluşması 176 yılda bir oluyordu ve 1970 yılının ortaları bunun için en âlâ periyottu. Böylelikle seyahat müddeti yarı yarıya düşecekti.

voyager uydulari yolun sonuna geliyor 1 5H5LaVuX

O periyot teknoloji kısıtlı olduğu için iki uydu tasarlanır ve birbirinin yedeği üzere çalışırdı. Voyager 1 ve Voyager 2 birbirine çok emsal tasarlandı, 15 gün ortayla uzaya fırlatıldı. Üçüncü bir Voyager ise test süreçleri için hazırlanmıştı.

Sadece 60kb belleği olan uzay araçları 8 katmanlı teyplere kayıt yapıyor ve 23W vericiler ile transfer ediyordu. 45 yıllık mühlet boyunca beklenmedik keşifler yapan Voyager serisi bugün Güneş sisteminin de dışına çıkmış durumda. Ne var ki daha fazlasına güçleri yetmeyecek.

Voyager araçları plütonyumun radyoaktif çürümesi ile ortaya çıkan ısıyı güce dönüştürerek çalışıyor. Bununla birlikte güç beslemesi daima azaldığı için teknisyenler makul işlevleri kapatmaya başladı. Voyager 2 aracında 5 işlev kalırken Voyager 1 aracında 4 işlev çalışıyor. Olağanda seyahate 10 işlev ile çıkmışlardı. Araçların en azından 2030 yılına kadar çalışması isteniyor ve işlevleri kapatmak bu açıdan işe yarayacak.

voyager uydulari yolun sonuna geliyor 2 Ws2wTJXw

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Voyager efsanesi sona ermek üzere

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir