1. Anasayfa
  2. İlginç

Virgin Orbit, birinci gece misyonunu muvaffakiyetle tamamladı: 7 uydu yörüngeye yerleştirildi

Virgin Orbit, birinci gece misyonunu muvaffakiyetle tamamladı: 7 uydu yörüngeye yerleştirildi
0

virgin orbit birinci gece misyonunu muvaffakiyetle tamamladi 7 uydu yorungeye yerlestirildi 0 TpQXAyaT

Virgin Orbit, birinci gece vazifesini muvaffakiyetle gerçekleştirdi ve uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştirdi. Straight Up isimli misyon, şirketin başarılı biçimde tamamlanan dördüncü uçuşu oldu. Şirket gerçekleştirilen misyon ile ABD Uzay Kuvvetleri için yapılacak üç misyondan birincisini tamamladı.

İlk milletlerarası misyona hazırlanıyorlar

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında ticari operasyonlarına başlayan Virgin Orbit, uyduları fırlatmak için klâsik havaalanı pistlerinden kalkan bir Boeing 747‘yle yüksek irtifadan fırlatılan LauncherOne adlı bir roketi kullanıyor. Roket, kendi motorlarını ateşleyerek uyduları yörüngeye yerleştirmek için 747’den ayrılıyor.

virgin orbit birinci gece misyonunu muvaffakiyetle tamamladi 7 uydu yorungeye yerlestirildi 1 AYRj9brf

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Straight Up misyonu kapsamında da Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalkan Boeing 747 ve uçağa bağlı LauncherOne roketi 35.000 feet (10.700 metre) yüksekliğe ulaştıktan sonra roket, uyduları dünya yüzeyinin yaklaşık 500 km üzerine yerleştirmek için uçaktan ayrıldı. Vazifede yedi uydunun tamamı muvaffakiyetle yörüngeye yerleştirildi.

NASA, Artemis 1 Ay misyonu için mümkün fırlatma tarihini belirledi

1 gün evvel eklendi

Virgin Orbit, birinci gece vazifesiyle dünyanın rastgele bir yerinden fırlatma gerçekleştirebilme yeteneğini genişlettiğini söylüyor. Şirket, bu yıl içerisinde Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri ile milletlerarası lansmanını gerçekleştirmeyi planlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Virgin Orbit, birinci gece misyonunda uyduları muvaffakiyetle fırlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir