UNESCO’dan Akdeniz hakkında uyarı! Tsunami yaşanma mümkünlüğü yüzde 100

 UNESCO’dan Akdeniz hakkında uyarı! Tsunami yaşanma mümkünlüğü yüzde 100
Okunuyor UNESCO’dan Akdeniz hakkında uyarı! Tsunami yaşanma mümkünlüğü yüzde 100
0
(0)

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Akdeniz ve etrafını etkileyebilecek bir tsunami felaketi konusunda uyarıda bulundu. Örgüt, önümüzdeki 30 yıl içerisinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğunu belirtti.

Akdeniz dahil 5 bölge risk altında

UNESCO tarafından paylaşılan yeni raporda, Akdeniz kıyılarına vuracak bir tsunami riskinin, deniz düzeylerinin yükselmesi ile daha da artacağını varsayım ediliyor. Bununla birlikte Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerinde yaşayan halkın tehlikelerin farkında olduğunu belirten örgüt, felaketin Akdeniz dahil olmak üzere öteki kıyı bölgeleri tarafından hafife alındığını düşünüyor.

Guardian’a yeni açıklamalarda bulunan ve 2004, 2011 yıllarında yaşanan tsunamilerin ikaz işareti olduğunu söyleyen ENESCO Tsunami Uzmanı Bernardo Aliaga, ”2004’ten bu yana çok yol kat ettik lakin hazırlık konusunda eksikler var ve bunların giderilmesi gerekiyor. İkazların ziyaretçiler ve toplumlar tarafından anlaşıldığından emin olmamız lazım” kelamlarını lisana getirdi.

Uzayda şimdiye kadar en süratli büyüyen kara delik keşfedildi

4 gün evvel eklendi

Ayrıca UNESCO, gelecek yıl Akdeniz bölgesinde bulunan beş kıyı kentinin (Marsilya, İskenderiye ve İstanbul’a ek olarak, İspanya’nın Atlantik kıyısında Cádiz’e yakın bir kent olan Cannes ve Chipiona) 21 ülkeden 40 kent ve kasabanın yer aldığı “tsunamiye hazır” programına katılacağını vurguladı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • UNESCO’dan Akdeniz uyarısı! Tsunami yaşanma mümkünlüğü yüzde 100

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın