1. Anasayfa
  2. İlginç

Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…

Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…
0
Ad
0
(0)

BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, tartışmaların odağında olan Çin aşısı için açıklama yaptı. Çin’de üretilen aşının yüzde 85 – 86 oranında tesirli olduğunu hatırlatan Şahin Çin aşısı,  BionTech aşısı yahut öbür bir devletin aşısı diye sakınca olmaması gerektiğini belirtti.

Çin’in aşıyı uzun süren deneylerden ve klinik testlerinden geçirdiğini belirlen Prof. Dr. Şahin, kıymetli olanın Türkiye’de kâfi sayıda aşının bulunması olduğunu aktardı. Bununla birlikte BionTech aşısının Türkiye’de üretilip üretilmeyeceğine dair soruya da cevap geldi.

Ad

Uğur Şahin, Çin aşısı için “etkili” dedi

Dünya gündemini COVID-19 aşısıyla meşgul durumdayken, aşı geliştiricilerinden olan BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, değerli açıklamalarda bulundu. Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının, birinci evrede 550 bin doz olarak Türkiye’ye gönderileceğini belirtti. Bu birinci dozların da 2021 yılının başlarında gönderileceğini aktardı. Şahin, önümüzdeki mart ayına kadar da 4.5 milyon adet dozu Türkiye’ye gönderme maksatları olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye aşının gönderilmesinden ötürü keyifli olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için sakınca olmaması gerektiğini belirtti. Şimdiye kadar gördüğü bütün aşıların güzel tesir gösterdiğini belirten Şahin, aşıların yardım edebileceğini de aktardı.

Aşıların Pfizer tarafından üretildiğini hatırlatan Şahin, aşının Türkiye’de üretme teşebbüslerinin olduğunu kaydetti. Lakin üretimin 2021 yılında olup başlayıp başlamayacağını bilemediğini belirtti. Türkiye’ye gelen aşıların da Avrupa’da üretileceğini aktardı.

Virüslerin mutasyona uğramasının olağan olduğunu aktaran Şahin, İngiltere’deki mutasyona dair testin de 10 gün içinde yapılacağını belirtti. mRNA teknoloji üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını belirten Şahin, mRNA avantajıyla 2-3 hafta içinde aşı üretimine başlayabildiklerini belirtti. Önümüzdeki yıl 1 milyar doz aşı tedarikini, dünyaya yapacaklarını kaydetti.

Aşı 4 ay gözetici

Üretilen aşının 4 ay koruyuculuğu olduğunu beliren Şahin, 2 yıl içinde bilgilerin de toplanacağını aktardı. Aşılara ilişkin bilgilerin birinci 2 ay içinde belirli olacağını, datalarda değişiklik olacağına dair kaygılarının olmadığını aktardı.

Aşının yan tesirleri için de “Diğer aşılarda olduğu üzere baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs.” diyen Şahin, kış mevsiminin insanlık için güç geçeceğini belirtti. Öncelikle yaşlıların ve sıhhat çalışanlarının aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şahin, 2021 yaz mevsiminde aşılamanın tamamlanmasıyla, 2021 sonlarında olağana dönüş olabileceğini aktardı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir