Türkiye’nin yeni İHA’sı Kargı birinci defa sergilendi

 Türkiye’nin yeni İHA’sı Kargı birinci defa sergilendi
Okunuyor Türkiye’nin yeni İHA’sı Kargı birinci defa sergilendi
0
(0)

Türk savunma endüstrisi bünyesinde geliştirilen yeni insansız hava aracı (İHA) Kargı, “EFES-2022 Tatbikatı” kapsamında birinci sefer görücüye çıktı. Kargı Projesi, Lentatek öncülüğünde ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TEI iş birliği ile yürütülüyor. Projede hava aracı, yer sistemleri, seyrüsefer ve otomatik uçuş denetim sistemi tasarımı ve üretimi ile yazılımı Lentatek tarafından geliştirildi.

Kargı, düşman entegre hava savunmasında yer alan radarları ve düşmanın satıhtan havaya silah sistemlerini baskı altına alıp tahrip edebilme özelliğine sahip. Ayrıca stratejik ehemmiyete sahip çeşitli amaçların imhası da yeniden Kargı’nın görevleri ortasında bulunuyor.

Ulusal Muharip Uçak’ta kullanılacak F-110 motoru Türkiye’ye geldi

4 gün evvel eklendi

Kargı, roket motoru sayesinde birebir vakitte saklama kutusu olarak kullanılan kanisterlerden fırlatılıyor. Düşman hava alanında uzun müddet gezinerek hava savunma radarlarını pasif kalmaya zorlayan hava aracı, üzerindeki RF arayıcı başlık ve tahrip sistemi ile gayesi bulup muvaffakiyetle imha edebilecek.

Lentatek’in ulusal ve yerli olarak geliştirdiği hava aracı ve yer sistemleri ile birinci başarılı uçuşunu 2018’de gerçekleştiren Kargı’nın yabancı menşeili bileşenlerini yerlileştirme çalışmaları sonucunda RF arayıcı başlık ve tahrip sistemine ek olarak, uçuş motoru, fırlatma motoru (roket motoru), link sistemi, pervane ve yakıt tankı üzere alt sistemleri de büsbütün yerli olarak geliştirildi.

Kargı projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen roket motoru, hava aracı fırlatıldıktan sonra devreye girecek ve belirli bir hıza ulaşıldıktan sonra gövdeden ayrılacak. Bunun akabinde Kargı, TEI tarafından insansız hava araçları için geliştirilen PG50 iki vakitli akaryakıtlı motorla yoluna devam edecek. Kargı projesinde seri üretimin yıl içerisinde başlaması planlanıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Türkiye’nin yeni İHA’sı Kargı birinci defa sergilendi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın