1. Anasayfa
  2. İlginç

Türkiye bu yıl yangınlara 20’si uçak 89 hava aracı ile müdahale ediyor

Türkiye bu yıl yangınlara 20’si uçak 89 hava aracı ile müdahale ediyor
0

turkiye bu yil yanginlara 20si ucak 89 hava araci ile mudahale ediyor 0 l43R8Htl

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınları sonucunda 177 bin 476 hektar ormanlık alan kül olurken, Marmaris‘te çıkan yeni orman yangını ise büyük paniğe neden olmuş durumda. Pekala ülkemiz bu yıl çıkacak muhtemel orman yangınlarına ne kadar hazırlıklı?

Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü: Örümcek yahut arı yok

23 sa. evvel eklendi

2021 yılının Ocak ve Ağustos ayları ortasında Ege ve Akdeniz’de çıkan ve büyük bir hasar bırakan orman yangınları sonucunda Orman Genel Müdürlüğü büyük tenkit almıştı. Bu yıl ise yaşanan bu felaketlerin tekrarlanmaması için OGM’den yapılan açıklamaya nazaran 20 uçak, 61 helikopter, 8 İHA, 4 bin 321 kara aracı ve 21 bin personel orman yangınlarıyla uğraşa hazır durumda.

turkiye bu yil yanginlara 20si ucak 89 hava araci ile mudahale ediyor 1 uwsb14zs

Ülke genelindeki ormanların 776 kuleden 24 saat gözetlendiği açıklanırken, 162 gözetleme kulesinde kurulu 324 kamerayla da daima tarama çalışmaları yapıldığı bildirildi. Orman yangınlarının erken tespiti için kullanılan insansız hava araçlarının (İHA) sayısı ise 4’ten 8’e çıkarılmış durumda. Bu İHA’lar anlık 600-800 bin hektarlık alanı, bir dakikada ise 3-3,5 milyon hektarlık alanı tarayabiliyorlar.

Marmaris’teki orman yangını çalışmaları ne durumda?

21 Haziran’da Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan orman yangınını denetim altına alma çalışmaları ise devam ediyor. Hava araçlarının iki günde 1.500 sorti yaprak yangınlara müdahale ettiği açıklanırken, Azerbaycan ve Katar‘dan 2’şer adet yangın söndürme uçağı geldiği belirtiliyor. Bunlara ek olarak yangın söndürme çalışmalarında Chinook helikopterleri de kullanılmaya başlandı. Bu helikopterler tek seferde 7 ton su depolama kapasitesine sahipler. Türkiye’de toplamda 12 adet Chinook helikopteri mevcut.

turkiye bu yil yanginlara 20si ucak 89 hava araci ile mudahale ediyor 2 i5LFS2VG

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olağan kurallarda Temmuz-Ağustos aylarında vazife alacak olan gece görüşlü helikopterlerin de bu gece ya da yarın gece uçuşlarına başlayacaklarını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise bugünkü çalışmalara 12 uçak ve 45 helikopterin katıldığını söyledi ve yangının akşama hakikat kontrol altına alınabileceğini açıkladı.

turkiye bu yil yanginlara 20si ucak 89 hava araci ile mudahale ediyor 3 MfBjJGuO

Bakan Soylu, Marmaris’te devam eden orman yangınlarıyla ilgili olarak bir kişinin kuşkulu olduğunu tabir etti. Tüm bunlara ek olarak küresel ısınma da artık bu tip orman yangınlarının ana nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Çünkü Türkiye’de artık “orman yangını mevsimi” diye bir gerçek var ve bunun bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekilmekte.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • Türkiye bu yıl yangınlara 89 hava aracı ile müdahale ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir