1. Anasayfa
  2. İlginç

SpaceX’in gizemli uydu fırlatışı için ikinci erteleme

SpaceX’in gizemli uydu fırlatışı için ikinci erteleme
0
Ad
0
(0)

Önde gelen uzay nakliyeciliği firmalarından SpaceX, uydu fırlatışı için ikinci bir erteleme kararı aldı. İçeriği bilinmeyen bir uyduyu yörüngeye fırlatacak olan firma, birinci ertelemede olduğu üzere ikinci ertelemede de aksaklıklar yaşadı. Fırlatılan uydunun ayrıntılarının açıklanmaması, “gizemli uydu” olarak anılmasına sebep oldu.

2020 yılı içinde birçok değerli işte imzası olan SpaceX’in, son uydu fırlatma sürecinde aksilikler devam ediyor. Birinci denemede oksijen sağlayan sistemin yüksek basınç düzeyine sahip olması nedeniyle fırlatma ertelenmişti. Fırlatılacak olan uydu ise ABD Ulusal Keşif Ofisi’ne ilişkin.

Ad

SpaceX uydu fırlatışı yeniden ertelendi

Gizemli uydunun bir casus uydu olarak fırlatılacağı belirtiliyor. Teknik ayrıntıları ve hedefi bilinmeyen uydu hakkında bilgilerin paylaşılmaması, dikkat çekmesine neden oldu. Sonrasında sürecin ikinci bir erteleme alması, merakın daha da artmasına sebep oldu.

İsmi dahi açıklanmayan uyduya, fırlatma sürecinde kullanılması için NROL-108 ismi verildi. NROL, İngilizce olarak uydu fırlatmanın kısaltılması olarak kullanılıyor. SpaceX uydu fırlatışı için yapılan perşembe günündeki deneme, yaklaşık 1 dakika kala otomatik olarak durdu. Cuma günkü deneme ise oksijen basıncı nedeniyle ertelendi.

SpaceX için yılın son fırlatma sürecinde alınan ikinci erteleme kararıyla birlikte bir sonraki deneme bugün (Cumartesi) TSİ 17.00’da yapılacak. Toplamda 3. kere fırlatma süreci denenmiş olacak.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir