1. Anasayfa
  2. Uzay

SpaceX Starship, Uçuş Testi Sonucunda Patladı

SpaceX Starship, Uçuş Testi Sonucunda Patladı
0
Ad
0
(0)

SpaceX’in üzerinde çalışmakta olduğu Starship isimli roket, Elon Musk’ın insanoğlunu Mars’a götürme planlarında lokomotif vazifesi göreceğinden büyük değer taşıyor. SpaceX, seri numarası 8 olan Starship roketiyle dün gece yeni bir yüksek irtifa uçuş testi gerçekleştirdi. Testin sonunda görkemli bir formda patlayan bir roket ile karşılaşmış olsak da hem SpaceX hem de Elon Musk, testi “başarılı” kabul ediyor.

SpaceX’in Teksas’taki Cameron County fırlatma rampasında gerçekleştirilen testte Starship SN8, başarılı bir fırlatma sonucunda gökyüzüne yükseldi. Roket, gökyüzündeyken itici yakıtını değiştirdikten sonra dikey iniş yapmak için üç küçük itici roketini ateşledi. SpaceX’in açıklamasına nazaran iniş sırasında yakıt tankındaki düşük basınç, roketin yere istenilenden daha sert halde “konmasına” neden oldu ve SpaceX SN8, kimseye ziyan vermeden harika bir patlama ile imha oldu.

Ad

Starship prototipleri, daha evvelki testlerde daha yerden bile ayrılmadan patlamışlardı

Pekala SpaceX, roketin yere sert bir formda çarparak patladığı bir testi neden görece “başarılı” kabul ediyor. Bunun en temel nedeni, test edilen daha evvelki prototiplerin ultra soğuk sıvı itici gazların roketin tanklarına pompalandığı testler sırasında daha yerden ayrılmadan patlamış olması. Yani dün gece gerçekleştirilen test, SpaceX’in evvelki testlerde patlamaya neden olan sorunu çözdüğü ve roketi Dünya’ya başarılı bir biçimde indirme safhasına kadar ilerlediğini göstermiş oldu.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, testin tamamlanmasının akabinde Twitter’dan kısa bir açıklama paylaştı. “İniş sırasında yakıt başlığı tankında basınç düşüktü ve konma suratının yüksek olmasına neden oldu” diyen Musk, testin başarılı olduğunu, “Ancak gereksinimimiz olan tüm dataları aldık. Tebrikler SpaceX takımı tabirleri ile açıkladı. Aşağıdaki görüntünün 1:48:09 kısmına ilerleyerek Starship SN8’in fırlatılma anını izleyebilirsiniz. Ayrıyeten görüntünün 1:54:50 kısmında da roketin patlama anını görebilirsiniz.

SpaceX Starship roketinin havaya uçtuğu yüksek irtifa uçuş testinin görüntüsü

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir