1. Anasayfa
  2. Uzay

SpaceX, ABD Casus Uydusu Fırlatmasını İptal Etti

SpaceX, ABD Casus Uydusu Fırlatmasını İptal Etti
0

SpaceX, dünyanın birinci yine kullanılabilir roketini ürettiği tarihten beri, uzay nakliyeciliğinde dünyanın bir numarası haline gelmiş durumda. Pek çok farklı ülke ile muahedeleri bulunan ve sık sık yörüngeye uydu taşıyan SpaceX’in ana gelir kaynağı da aslında tam olarak bu nakliyat işleri.

ABD ordusu da 2015 yılından beri SpaceX’in iş ortaklarından biri ve şirket 2017 yılında birinci kere bir casus uyduyu ABD ordusu ismine yörüngeye yerleştirmişti. Zımnilik sebebiyle, casus uyduların ne emelle fırlatıldığı üzere ayrıntılar hakkında rastgele bir bilgi paylaşılmıyor. Bu casus uydu fırlatmalarından biri de SpaceX’in Falcon 9‘u ile bugün gerçekleşecekti lakin saniyeler kala fırlatma iptal edildi.

NASA’nın Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirilmesi planlanan fırlatmada, evvel hava şartları sebebiyle birtakım gecikmeler yaşandı ve süreç 45 dakika kadar ertelendi. Sonrasında fırlatmaya saniyeler kala ortaya çıkan bir aksaklık sebebiyle vazife askıya alındı. SpaceX grubu her ne kadar fırlatmanın ertelenmeden birebir gün içinde yapılabilmesi için çalışsa da bu mümkün olmadı ve süreç 19 Aralık Cumartesi saat 17.00’a ertelendi.

Fırlatma yüksek basınç sebebiyle iptal edildi:

387f3250bf850d273281cb5de8682dd6f840f884

Yaşanan aksiliğin akabinde SpaceX’ten gelen açıklamaya nazaran, fırlatmanın iptal edilmesinin sebebi üst kademe sıvı oksijen tankındaki basınç pahasının yüksek olması. Roketin genelinde ve taşıdığı yükte rastgele bir sorun olmadığı da bildirildi. Falcon 9, ABD’nin casus uydusunu, şayet tekrar bir son dakika aksiliği yaşanmazsa yarın yörüngeye fırlatacak.

Yarın akşam saatlerinde gerçekleşecek fırlatma, her vakit olduğu üzere canlı yayınlanacak. Şayet Falcon 9’u fırlatılırken izlemek isterseniz buraya tıklayarak SpaceX’in resmi sitesi üzerinden canlı yayın kaynağına ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir