1. Anasayfa
  2. İlginç

Şimdiye kadar en süratli büyüyen kara delik keşfedildi: Her saniye Dünya boyutlarında kütle yutuyor

Şimdiye kadar en süratli büyüyen kara delik keşfedildi: Her saniye Dünya boyutlarında kütle yutuyor
0
Ad
0
(0)

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) gök bilimcileri tarafından yönetilen memleketler arası bir araştırma grubu, son dokuz milyar yılda tespit edilen tüm kara deliklerden çok daha süratli büyüyen yeni bir kara delik keşfetti. J1144 ismindeki kara deliğin her saniye Dünya büyüklüğünde bir alanı yuttuğu bildiriliyor.

Ad

Türünün birinci örneği

Paylaşılanlara nazaran Güneş’in kütlesinin üç milyar katına muadil bir kütleye sahip olan kara delik, Samanyolu’ndan gelen tüm ışıklardan 7.000 kat daha fazla ışık yayıyor. Yapılan çalışmada New South Wales ve Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki teleskopların kullanıldığı açıklayan Avustralya Ulusal Üniversitesi, misal büyüklükteki öbür kara deliklerin milyarlarca yıl evvel büyümeyi durdurduğunu lakin bu yeni keşfedilen kara deliğin hala büyümeye devam ettiğini bildirdi.

Kara deliğin neden farklı olduğunu bilmek istediklerini ve gökbilimcilerin 50 yıldan fazla bir müddettir bunun üzere objeleri aradığını söyleyen Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden baş araştırmacı Dr.Christopher Onken, ”Belki de iki büyük galaksi birbirine çarparak kara deliğin üzerine ağır bir kütle bıraktı.” kelamlarını lisana getirdi. Ayrıyeten Onken ve grubu, kara deliğin inanılmaz parlaklığına karşın, bulguyu hala “çok büyük bir samanlıkta iğne aramak” olarak nitelendirdi.

Dünya dışından gelen yeni sinyaller algılandı! Uzaylılar olabilir

3 gün evvel eklendi

Bir Kuasar (Kütlesi milyon yahut on milyarla Güneş’e muadil, kara delik ile desteklenen parlak faal galaksi çekirdeği) olarak nitelendirilen yeni kara delik hakkında araştırmalar sürerken, Dünya’dan bakıldığında Plüton’dan sadece biraz daha sönük 14.5 magnitude(Kadir) parlaklığa sahip olan J1144’ün çok karanlık bir alanda iyi teleskoplar ile gözlemlenebileceği bildiriliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Uzayda şimdiye kadar en süratli büyüyen kara delik keşfedildi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir