1. Anasayfa
  2. İlginç

Sıhhat Bakanı: Ülkemizdeki Tüm Virüs Çeşitleri İnceleniyor

Sıhhat Bakanı: Ülkemizdeki Tüm Virüs Çeşitleri İnceleniyor
0
Ad
0
(0)

İngiltere’de yeni tip Covid-19’un görülmesiyle birlikte tüm ülkeler alarma geçti. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, eylül ayından beri başlatmış oldukları suş incelemeleriyle birlikte, Türkiye’de mutasyona uğrayan virüsleri tespit edeceklerini açıkladı. Bu incelemeyle birlikte, İngiltere’de görülen SARS-CoV-2 VUI 202012/01 virüsünün Türkiye’de bulunup bulunmadığı da ortaya çıkacak.

Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla birlikte Türkiye’de salgının başından beri görülen tüm virüs mutasyonlarının inceleme altına alındığını ve suş incelemelerinin yakın vakitte tamamlanacağını lisana getirdi.

Ad

Suş nedir?

Suş, bakteri ve virüslerin, genetik olarak özelleşmiş alt kümelerine isim verilir. Genetik olarak birbirinden farklılık gösteren bakteri ve virüsler, alt kümelere yani suşlara ayrılır. Basitçe anlatmak gerekirse Covid-19 bir virüs tipine, mutasyona uğramış SARS-CoV-2 VUI 202012/01 ise suş kategorisine giriyor. Son derece değerli olan suş incelemeleri, her bir suşun farklı ilaçlara ve dış etkenlere karşı olan direncini açığa çıkarabiliyor.

Eylül ayından beri yürütülen suş incelemeleri, yakında tamamlanacak

Fahrettin Koca, salgının başından beri ülkemizde görülen bütün virüs tiplerinin tarandığını, eylül ayından beri süren incelemenin ise yakın vakitte tamamlanacağını lisana getirdi. Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada Koca, durumu şu sözlerle ifade etti; “RNA virüslerinde mutasyon beklenen bir durumdur. Halk Sıhhati Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu tertipli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa müddette neticelenecektir.”

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir