1. Anasayfa
  2. İlginç

Saf hidrojenle çalışan birinci gaz türbini geliştirildi

Saf hidrojenle çalışan birinci gaz türbini geliştirildi
0
Ad
0
(0)

Norveç’teki Stavinger Üniversitesi araştırmacıları, saf hidrojenle bir gaz türbini çalıştırmayı başardılar. Bunu, kendi işlettikleri mikro gaz santralinde gerçekleştirdiler ve takım, son maksat olarak sıfır karbon emisyonu ile elektrik üretmeyi gösteriyor.

Ad

Kapasiteyi artırmaya çalışıyorlar

Stavanger Üniversitesi tarafından işletilen tesisteki gaz türbini hem ısı hem de elektrik üretiyor ve ayrıyeten yakın etraftaki laboratuvar binalarının ısıtılması için sıcak su sağlıyor. Araştırmacılar bu gaz türbinini %100 hidrojenle çalıştırmaya başladıklarını duyurdular.

Araştırmayı yöneten Profesör Mohsen Assadi: “Mikro gaz türbinlerinde hidrojen yanması konusunda bir dünya rekoru kırdık. Daha evvel hiç kimse bu düzeyde üretim yapamadı. Gaz türbinini hidrojenle çalıştırmanın verimliliği biraz daha az olacaktır lakin büyük yarar, halihazırda var olan altyapıyı kullanabilmektir. Ayrıyeten, bu güç üretimiyle bağlantılı CO2 emisyonu yoktur.” sözlerinde bulundu.

Sudayken denizaltıdan fırlatılabilen drone geliştirildi

1 gün evvel eklendi

Araştırma takımı bu gelişmelerin akabinde gaz tesisinin sınırlamalarına daha yakından bakarak mümkün olduğunca fazla pak güç üretmek için kapasiteyi nasıl artırabilecekleri üzerinde çalışacaklar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Saf hidrojenle çalışan birinci gaz türbini geliştirildi

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir